Въпреки все още продължаващата епидемична обстановка през март пътуванията на български граждани в чужбина са отбелязали рязък скок от 114% спрямо същия месец година по-рано до над 538 хил., сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Тенденцията се затвърждава от началото на годината, а още през ноември пътуванията на българи зад граница надхвърлиха предпандемичните нива.
Сравнимо силно е и повишението на посещенията на чужденци в България от 118% до близо 628 хил. през март, като транзитните преминавания са малко над 46% от всички посещения на чужденци в страната.
От общия брой чужденци, посетили България през март, делът на гражданите от Европейския съюз е 34,8%, или 218 хил., като най-голям е броят на посещенията на граждани от Румъния (близо 83 хил.) и Гърция (близо 66 хил.).
Посещенията на граждани от групата на европейските страни извън ЕС са почти 338 хил., или близо 54% от всички посещения у нас. Най-голям брой посещения от тази група са регистрирани от Турция (123 хил.) и Украйна (почти 113 хил).
Най-голям дял от посещенията у нас формират тези "с други цели" - 55,9%, следват "с цел почивка и екскурзия"- 32%, и със служебна цел - 12%.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
САЩ нанeсоха нови удари по цели в Иран след атаки с дронове
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа