С още 6 млн. лева ще бъде подпомогнат допълнително лозаро-винарският сектор по извънредната помощ, определена от Европейската комисия за приспособяване на земеделските стопани, засегнати от икономическата криза след конфликта между Русия и Украйна. Това обяви заместник-министър Стефан Бурджев по време на среща с изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) Георги Тодоров, съобщи пресцентърът на земеделското министерство.
Експерти, присъствали на срещата, посочиха сериозните проблеми пред сектора – цената на гроздето пада, а на всички суровини и материали, необходими за отглеждането и поддържането на лозовите насаждения, се повишават постоянно.
Своето мнение изразиха Дора Ненова, директор на дирекция „Държавни помощи и регулации“, и Нина Филипова - главен секретар на ИАЛВ. Като представители на лозарите бяха Албена Симеонова, Ваня Барбалова, Атанас Василев и Калин Иванов.
Аграрният заместник-министър припомни, че по кризисната мярка, която Европейската комисия определи за подпомагане на земеделския сектор, с бюджет от 500 млн. евро, като за България е предвидена помощ от 10,6 млн. евро, с възможност тя да се увеличи с национални средства до 200% и да стане общо 62 млн. лева.
Заместник-министърът на земеделието посочи, че проектът на наредбата, която урежда условията за подпомагане, до 7 юли е на етап на обществено обсъждане, като помощта трябва да бъде изплатена до 30 септември.
Стефан Бурджев уточни, че до момента на производители на винено грозде са изплатени 4 млн. лева по мярката за Covid помощта.
По думите му, сектор „Земеделие“ ще бъде подпомогнат с допълнителни средства във връзка с кризата в Украйна.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?