От БСП определиха твърдението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че държавата е в тежко финансово състояние, като предизборно говорене.
Според финансовите експерти на БСП състоянието в държавата е стабилно, няма нито едно основание да се говори, че държавата се нуждае от взимането на нов дълг, и може да се прогнозира, че в края на годината предварително заложените параметри в бюджета ще бъдат изпълнени.
Социалистът Петър Кънев дори отчете, че за пръв път от години насам има икономически растеж от 1,6 процента в края на юли.
„При тези данни, когато имаме криза на доверието, да говорим, че държавата фалира или банкрутира, не е най-добрият подход за предизборна кампания. Вреден подход е да се говори за фалирала държава, всеки има право на собствено мнение, но никой няма право на собствени факти. Преди избори всеки иска да говори и да блесне, но нека по-спокойно, защото хората са уморени“, предупреди той.
Георги Търновалийски цитира данни, според които към юли отчетите показват, че изпълнението на разходите е 55, 3 процента, което е напълно в рамките на бюджета.
В същото време приходите са 54,3 на сто. При тях има определено изоставaне, което се дължи основно на несъбрани приходи от Агенция „Митници“, което обаче може да се компенсира до края на годината, смятат социалистите. „Не виждаме никакво основание за финансов колапс и в никакъв случай не можем да говорим за ликвидна криза“, каза Търновалийски.
Румен Гечев също настоя, че през тази година по всички пера приходите са по-високи, с изключение на митниците, където са с 50 милиона по-малко. Според него причините за това са две - едната е неудачи в избора на ръководство на агенцията, a втората - свиването на търговския оборот с Украйна, с Близкия Изток, както и дефлацията.
Въпреки това той подчерта, че винаги втората част на годината е била по-силна от гледна точка на приходи. „Имам основания да смятам, че можем да достигнем 2,5 процента икономически растеж в края на годината. Явно целта на ГЕРБ е да подготви почвата и да започне предизборната кампания, преди да е започнала“, коментира Гечев.
Той припомни, че правителството на Бойко Борисов е получило в наследство 8,2 млрд. лева резерв, а сега служебният кабинет на Георги Близнашки също има на разположение 8 милиарда фискален резерв.
„Така че аз се чудя за какво ги искат тези милиарди лева дълг. Прави впечатление политиката, която започна ГЕРБ с вакханалията около КТБ и опита за банковата ваканция, но тя не успя само заради отказа на БСП. Тогава ГЕРБ и президентът искаха точно 5 милиарда лева, за които говорят сега да се вземе дълг, да се извадят от парите на хората и да платят всички влогове в КТБ“, заподозря Гечев.
Той призова държавният глава да разсекрети проведените при него консултации около банковата криза в началото на лятото. „Данните сочат, че тежка зима няма да има, освен ако Борисов не е имал предвид метеорологичните условия, но пък синоптиците не предвиждат токова нещо“, заключи Румен Гечев.
Петър Кънев добави, че конституционно няма как служебното правителство да вземе дълг.
Това може да го направи парламентът, а такъв ще има октомври, но да подготвяш дълг за бюджета за 2015 г. - явно служебното правителство се готви да управлява и догодина“, коментира той.
Още политически новини четете в Dnes.bg


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина