IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Увеличението на данъка върху лихвите по депозитите – по-скоро минус

Идеята на управляващите не е добре премислена и аргументирана, твърди икономистът от ИПИ Калоян Стайков

08:12 | 25.11.14 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Увеличението на данъка върху лихвите по депозитите – по-скоро минус

Левон Хампарцумян: Би било добре, ако се намери друг начин този доход за бюджета да се компенсира

„Предложението данъкът върху лихвите по депозитите отново да стане 10% ще има по-малък материален ефект, отколкото се шуми и говори за това. В момента този данък е 8% с тенденция да върви надолу. Освен това исторически е доказано, че вдигането на данъци има само една обществена реакция и тя е негативна. Ако се намери друг начин този доход за бюджета да се компенсира, би било добре“, коментира главният изпълнителен директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян.

Георги Ангелов: Данък „лихва“ не работи за насърчаване на спестовността

Чрез повишаването на данъка върху лихвите по депозитите и разширяването на обхвата му очевидно се прави опит да се съберат допълнителни пари в бюджета с оглед на очертаващите се проблеми с бюджета за догодина и очертаващ се свръхдефицит, каза Георги Ангелов от „Отворено общество“.

Със сигурност обаче няма да има високи доходи от увеличаване на данък „лихва“, категоричен е икономистът.

Проблемът по думите му е, че лихвите се понижават – те вече бяха намалени след случилото се с КТБ, а сега след 4 декември, когато започва изплащането на гарантираните депозити, системата ще бъде залята от нова ликвидност и лихвите ще падат още, обяснява икомистът.

„Проблемът е, че все по-малко има какво да се облага. Така че целта на управляващите с този данък едва ли ще бъде постигната“, посочи Ангелов.

Според него за поредна година ще стане ясно, че данъкът върху лихвите по депозитите няма да изпълни заложените очаквания. Освен това България като бедна на капитали страна трябва да насърчава спестовността, а този данък според него не работи в тази посока – нито в краткосрочна, нито в дългосрочна перспектива. „Не трябва да надценяваме данъка върху лихвите по влоговете – няма как да събере търсените приходи, а и той не е решение на бюджетните ни проблеми – те ще се решат чрез реформи в разходната част“, казва Ангелов.

Той е на мнение, че няма вероятност на този етап влоговете да се пренасочат към ЕС, защото засега лихвите в България са по-изгодни. Все пак е възможно стъпката да повлияе в посока на изравняване на нивата на лихвите у нас и в ЕС, смята Ангелов.

Лъчезар Богданов: Липсва фискален анализ за ефекта в дългосрочен план

Има аргументи както „за“ предложението така и „против“, коментира Лъчезар Богданов от IndustryWatch. Има логика данъкът върху лихви по депозитите да се увеличи от 8 на 10% и да се разшири обхватът му от гледна точка на изравняване на третирането на доходите, тъй като доходите от лихви са доходи като всички други, счита той. В полза на данъка е фактът, че по-добре работят системи с ниски ставки и широка основа, а не обратното, коментира икономистът.

Като аргумент „против“ този данък може да се посочи, че това е данък върху спестовността, а по принцип българите спестяват малко, защото не спестяват в нищо друго освен в банкови депозити. „А по принцип имаме нужда да  стимулираме спестовността, защото сме бедна страна“, каза Богданов

Въпреки че не може да се каже с точност какъв би бил фискалният ефект, като изключим вече посочената цифра от 80 милиона лева, очевидно сметките показват, че това би повишило в краткосрочен план приходите, но в дългосрочен план би трябвало да се направи фискален анализ, а именно такова звено липсва у нас, поясни още икономистът. В същото време дебатите в парламента са по-скоро с политически аргументи, защото реално липсва фискалната база, върху която да стъпи разговорът, казва още Богданов.

Руслан Иванов: Промяната цели справедливост в облагането

Нормално е данъчната политика да върви в посока, която цели справедливост в облагането, смята Руслан Иванов от Центъра за изследване на демокрацията. Данъкът върху лихвите по депозитите е доход като всеки друг и затова банковите доходи също следва да се облагат, поясни той.

„Нормално е и защото данъците имат за основна функция не да събират средства за бюджета, а да има справедливо облагане на доходите. Ако те не се облагат като другите доходи, ще стимулират трупането на влогове в банките, но няма да стимулират доходите от труд. Едва ли разширяването на обхвата на данък „лихва“ и увеличаването му до 10 на сто ще спре спестовността у нас, защото въпреки редица катаклизми, на които станахме свидетели, спестовността в банките не спря. Възможно е обаче този подход да стимулира повече инвестиции в икономиката“, прогнозира икономистът. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 6
melon
преди 9 години
Хoди да целунеш мая манолова...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 1
bigmamascandal
преди 9 години
Предложението ми прилича на кърпене на дупки, щото се чудят откъде да вземат още пари за бюджета. Така ми се чини. Няма никаква логика при тази криза да се увеличават каквито и да е данъци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 15
LuckyYou
преди 9 години
Помните ли част от небивалиците, които ГЕРБ и РБ имаха в програмата си за това как щели да запазят сегашното данъчно облагане. И още с влизането си във властта увеличиха: ТОКА, ГАЗТА, Премахнаха необлагаемия минимум, Вдигнаха данък лихва, искат да наложат данък върху финансовите транзакции, чудят се от къде да измислят още и още данъци. Освен това се опитват със всички сили да размразят еврофондовете, които бяха спрени именно заради ГЕРБ!Ето Това е ГЕРБ и РБ + ПФ и АБВ! Честито на гласувалите за тях!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още