Образованието, здравеопазването и доходите са приоритет в проекта на БСП за държавен бюджет за 2018 г. Това стана ясно при представянето на проекта от лидера на партията Корнелия Нинова.
Тя уточни, че проектобюджетът на БСП е изработен на база тригодишната средносрочна прогнозна рамка, публикувана от правителството през юни 2017 г.
С проектобюджета предлагаме лечение на причините, а не на последиците, посочи Нинова, цитирана от БТА.
Според БСП проблем в здравеопазването е това, че болниците са търговски дружества. Затова от левицата предлагат болниците да се регистрират по Закона за лечебните заведения. Левицата предлага още дълговете на болниците да бъдат изплатени от държавата.
Причина за проблемите в образованието според левицата е сбърканият модел "парите следват ученика". Затова се предлага да се отмени този модел на финансиране.
По отношение на доходите от БСП предлагат ново данъчно облагане - въвеждане на необлагаем минимум в размер на минималната работна заплата и прогресивен данък за физическите лица. Според БСП доходите до 510 лева, колкото ще е минималната заплата догодина, трябва да са без данък, до 3 300 лева данъкът да е 10%, от 3 300 до 10 хил. лева - 15% и над 10 хил. лева – 20%.
В резултат от тази мярка над 2,8 млн. българи ще плащат по-малко данъци, заяви Нинова.
От левицата не предвиждат промяна на корпоративния данък. Заложено е обаче увеличение на данък дивидент от 5 на 10%. „Смятаме, че е справедливо и това може реално да доведе до увеличение на доходите“, посочи Нинова.
Дефицитът, заложен в алтернативния бюджет на БСП, е около 1,4 на сто.
Драгомир Стойнев каза, че идеята на БСП е да се изкорени "болестта" в четири направления - неравенствата, образованието, здравеопазването и неравномерното развитие на регионите.
"ГЕРБ предлагат по-голямо финансиране на статуквото, ние предлагаме по-голямо финансиране на променени системи и модели", каза по повод проекта Корнелия Нинова.


Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Ретроградният Меркурий приключи, 5 зодии си връщат късмета
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция
Трима са загинали при катастрофа край търговищкото село Дралфа
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
преди 8 години ТОВА НЕ Е ПРОЕКТ ЗА БЮДЖЕТ, А НЯКАКВА НЕКОМПЕТЕНТНА ШЕГА. РУМЕН ГЕЧЕВ, СТОЙНЕВ И Т.Н. СА ТОЛКОВА ЗЛЕ, ЧЕ НЕ РАЗБИРАТ КОЛКО СА ЗЛЕ! ХА, ХА отговор Сигнализирай за неуместен коментар