Потребителските цени в България се увеличават с 1,8% на годишна база през януари 2018 г., като се забавят чувствително спрямо отчетения през декември ръст от 2,8%.
Според предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) месечната инфлация през първия месец на годината е 0,3%.
Експертите на НСИ изчисляват, че средногодишната инфлация за периода февруари 2017 г. - януари 2018 г. спрямо периода февруари 2016 г. - януари 2017 г. е 2,1%, толкова, колкото беше отчетена за цялата минала година.
За сравнение, средногодишната инфлация за 2016 г. е отрицателна (-0,8%).
През миналия месец най-голямо е намалението на цените в пътническия въздушен транспорт - с 9,1%, следвано от спада в цените на обувките - с 4,5% и облеклото - с 3%, което се обяснява със започналите разпродажби след Нова година.
През януари статистиката регистира увеличение на цените при канализационните услуги - с 5,6%, в пакетните услуги за почивка и туристическите пътувания в страната - с 2,9%, както и при услугите по краткосрочно настаняване - с 2,7%, в разгара на зимния туристически сезон.
От потребителските стоки и услуги НСИ отново констатира увеличение при цените, свързани с развлечения и култура -1,9%, като през декември ръстът беше 3,3%.
При хранителните стоки през миналия месец най-голямо е увеличението при оранжерийните зеленчуци – при краставиците с 9,6%, при доматите – с 5,8%, а при листните зеленчуци – със 7,7%. През януари са поевтинели яйцата, месото от едър рогат добитък и млечните масла съответно с 3,4%, 2,1% и 1,9%.
По предварителни данни на НСИ хармонизираният индекс на потребителските цени за януари на месечна база е 100,2%, т.е. месечната инфлация е 0,2%. Годишната инфлация за януари 2018 г. спрямо година по-рано достига 1,3%.
Средногодишната инфлация за периода февруари 2017 - януари 2018 г. спрямо периода февруари 2016 - януари 2017 г. е 1,3%.
Предварителните данни на НСИ показват, че индексът на цените за малката кошница за януари 2018 г. спрямо месец по-рано е 100,5%.
През януари 2018 г. цените на стоките и услугите от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата се увеличават в сравнение с декември и при трите групи стоки – при хранителните продукти с 0,9%, при нехранителните – с 0,1%, и при улугите – с 0,4%.


Честваме паметта на света преподобномъченица Параскева Римлянка
Занаятите, които не изчезват: между тиктакането на часовника и мириса на кожа
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
CNN: Хакери от Русия са проникнали в ядрените разработки на САЩ и НАТО
Нов анализ на ССБ: Какво се случва с цените на зърното и горивата?
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
САЩ спират ударите срещу Иран, след като хутите отвориха втори фронт във войната
Митата на Тръмп няма да изчезнат, колкото и да са непопулярни
Блокадата на хутите вече отблъсква и китайски танкери от саудитския петрол
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Защо бързото каране всъщност не ви пести време?
75% обезщетение за майките, които се върнат по-рано на работа?
Ограничено движение на “Тракия”, “Струма” и през Кресненското дефиле
Жегата се завръща, температурите до 33 градуса
преди 8 години Дано да обърнем тази негативна тенденция към забавяне. Нужно ни е да се върнем над 2% инфлация за да изпълним проинфлационните цели които са поставени пред ЕС. За да може да се развиваме и все така да растем с добри темпове от по 3.5%, иначе няма как да стане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар