Направените в България преки чуждестранни инвестиции през първите шест месеца на тази година се свиха с 49,5% (241,1 млн. евро) и към 30 юни възлизат на 246,2 млн. евро. Тяхната сума е по-ниска в сравнение с периода януари – юни 2017 г., когато бяха 487,2 млн. евро , показват последните данни на Българската народна банка (БНБ).
Само за юни обаче те нарастват със 155 млн. евро, но увеличението преди година пак беше по-голямо – 195,9 млн. евро.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"


преди 7 години За буферите ще чуем всички много скоро - борд няма да има в ЕРМ2, но бас държа и че ще бъде обявено как тия 10млрд са потънали за обиране на точно тая 50% скрита инфлация, докато реално ще се спотаят в нечия кипърска банкова сметка. Е да, ще е последната голяма кражба в Абсурдистан, ако това звучи успокоително :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Общата сума на пчи за 6 месеца са по-малко от заплатите на футболистите на реал за същия период. 6.. инвестициите в недвижими имоти са колкото идин средно малък блок в София - около 3,000 кв.м РЗП, т.е. няма интерес и в недвижимите имоти. Третият по големина инвеститор е Германия с 300 х евро, което са 3 малки апартамента в Младост на шпакловка и замазка. Изобщо - трагедия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Като гледам разбивката, си правя следните изводи: 1. Никой не инвестира в бг дружества - има намаление в уставния им капитал. 2. Всички или теглят дивиденти, или са на загуба, т.е. не се плащат данъци. 3. Единствените "свежи" пари влизат като заем - основно от офшорки през Холандия (пране на пари разбирайте) или руски и бивши СССР републики, за да вземат гражданство. 4. Инвестициите в чужбина нарастват, т.е. българите не смеят да държат пари тук отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Почваш да бягаш от първоначалните си аргументи. Наистина няма смисъл да продължаваме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не твърдя, че не са налични и не могат да се получат обратно, но не е и като да са под дюшека. Въпросът тръгна от там, че има разлика къде се "намират" тези 10 млрд евро. Не случайно богатите избират швейцарски банки, а не други. Аз не случайно попитах "Знаеш ли къде и как са инвестирани нашите милиарди евро резерви? А знаеш ли кой и как взима съответните инвестиционни решения?" Или пък вярваш, че няколко милиарда евро са складирани в центъра на София? По-скоро не си се замислял като 99,9% от българите. Позаинтересувай се, ще разбереш още една любопитна страна на механизма "валутния борд" и защо ни беше наложен.За първи път чувам за "буфери, които компенсират инфлация". Това ще да е някаква нова попфолк икономическа теория. Обаче когато човек отиде дори и в хранителния магазин си купува редовно предимно вносни храни, защото благодарение и на този курс евро/лев немското краве масло /примерно/ дори и с транспортните разходи пак ти идва в магазина по-евтино от българското. Да не говорим за други стоки.КТБ е пример за това, че в България отдавна забравени и считани за едва ли не невъзможни неща се случват и могат пак да се случат. Една друга българска банка беше 2 пъти на ръба от подобно развитие.Повече няма да се включвам - не ми е интересно пожелателно-наивното мислене. То може да бъде срещнато навсякъде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Досега не съм чул активи на централна банка да не бъдат на разположение. Ако ти си чук, моля да посочиш източник.За пазар в случай, че нямахме борд. Чети по-внимателно.За последните 20 години размерът на икономиката и нейната структура драстично са се подобрили. Нали твърдеше, че има значение каква икономика стои зад валутата? Ето ти ги буферите, които компенсират разликата в инфлацията.КТБ е друга бира и беше съборена, да да бъдат избити едни пари от ръцете на едни хора. Случаят няма нищо общо с икономическата ситуация в страната, борда, курса и др. под. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "10 млрд евро са си 10 млрд евро без значение къде са, стига да ги има налични."Ключовата част е "стига да ги има налични" и да може да си ги получиш обратно. Знаеш ли къде и как са инвестирани нашите милиарди евро резерви? А знаеш ли кой и как взима съответните инвестиционни решения?"Ако не бяхме в борд и нямахме този резерв, щеше да си прав, че левът би могъл да бъде над/подценен. Но пък тогава пазарът щеше да си каже думата."Как щеше да си каже думата пазарът при фиксиран курс? Въобще за какъв пазар говориш?За последните 20 години в еврозоната има натрупани да кажем 30% инфлация /по официална статистика и съвсем грубо казано/, а в България примерно 80%. Разликата от 50% какво я правим? При гъвкав валутен курс би могло да се очаква 50% обезценка на лева. Да не говорим за други икономически показатели."Всяка атака по борда и курса на лева е обречена на провал." Преди случая с КТБ всички си мислехме, че повече няма да видим и умишлено фалирани банки, но се случи. Аз имам спомени и от 1996-1997 г.Ширещите са масово медийно-политическите клишета в България имат за цел точно създаването на пожелателно-наивно "евро"мислене сред населението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Това пък е буквално изсмукано от пръстите. 10 млрд евро са си 10 млрд евро без значение къде са, стига да ги има налични.Ако не бяхме в борд и нямахме този резерв, щеше да си прав, че левът би могъл да бъде над/подценен. Но пък тогава пазарът щеше да си каже думата.Всяка атака по борда и курса на лева е обречена на провал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ако говорим за икономическо "обезпечаване" на еврото и лева е близко до ума, че за последните 20 години икономиките зад тези две валути са се променили по различен начин, но валутният курс си е останал все същия. Да не говорим, че на теория валутите са обезпечени с икономиките и благата в тях, но на практика днешните валути реално са обезпечени политически, а някои по-скоро военно-политически. Това означава, че 10 млрд евро в БНБ и 10 млрд евро в немска банка са различно политически "обезпечени", тъй като нашето политическо национално богатство трябва да се добави със знак минус към ВСЯКА валута в страната ни. Отделно се добавят със знак минус и механизмите на валутния борд, фиксирания валутен курс и т. н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Перефразирам:"Естествено, че е възможно валутите да са различно "обезпечени" и да са надценени една спрямо друга."Не и в нашия случай на валутен борд, когато можеш да обмениш точно определена стойност от едната валута за другата. Ако приемем, че нашата валута е по-малко обезпечена с нашата икономика, то обезпечаването с еврото, което е по-добре обезпечено с икономиката на ЕЗ, компенсира.Това е и смисъла на борда и валутните ни резерви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар