Гърция вероятно ще фалира през следващите три години, защото орязването на бюджета няма да е достатъчно, за да се намали дълговото бреме на страната, казва Мохамед Ел-Ериан, изпълнителен директор на Pacific Investment Management Co., който притежава най-големия облигационен фонд в света, цитиран от Bloomberg.
В интерес на Гърция е страната да фалира, „стига да не се позволи проблемите да се пренесат в други страни. Това трябва да бъде направено чрез контролирано преструктуриране на дълга, за да се запази конкурентоспособността на икономиката“, казва Ел-Ериан. Подобно на „изгубеното десетилетие“ в Латинска Америка през 80 -те години, „алтернативата не обещава растеж и генериране на работни места“, допълва той.
Допълнителната доходност, или спреда, който инвеститорите търсят, за да купят гръцки дълг вместо германски облигации с подобен матуритет, се повиши днес до двуседмичен връх. На 2-ри май Европейският съюз и Международният валутен фонд одобриха финансов пакет на стойност 110 млрд. долара, в замяна на обещанието на гръцкото правителство да намали пенсиите и заплатите в публичния сектор и да увеличи акцизите върху горивата, алкохола и цигарите.
„Гръцките облигации се понижиха още повече след коментарите на Ел-Ериан“, казва Орландо Грийн, асистент-директор на Credit Agricole Corporate & Investment Bank в Лондон. „Краткосрочната картина не изглежда толкова зле за Гърция, но пътят, който предстои, ще е дълъг“, допълва той.
Дълговата криза в Европа се разрази в края на 2009 г., след като новоизбраното социалистическо правителство в Атина обяви, че бюджетният дефицит на страната е два пъти по-голям, отколкото обявения от предходната администрация.
Цената на ирландските, португалските и испанските ДЦК рязко се понижи поради опасения, че гръцката криза ще бъде последвана от други фискални проблеми в периферията на еврозоната.
Според МВФ гръцкото правителство е обещало орязване на бюджетните разходи, равняващо се на 11% от брутния вътрешен продукт на страната.
„Никога не съм виждал съкращаване на бюджетни разходи с 11% от БВП“, казва Ел-Ериан, който е работил в МВФ 15 години. „11% ще са героично постижение“.
Бюджетният дефицит на Гърция за 2009 г. е 13,6% - най-високият в ЕС, след този на Ирландия. За 2010 г. прогнозата на ЕС е той да падне до 7,8%.


ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Л. Динев: Китай вече не копира Запада, а го изпреварва технологично
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
МВР обясни защо не работи картата за катастрофите в страната
Проверяват Агенцията по вписванията по сигнал за изчезнали нотариални актове
МРРБ: В платформата roads.mrrb.bg заданията ще са без лични данни
Радев: Държавата няма да се меси на пазара, но без регулации се превръща в джунгла
Терзиев върна за ново разглеждане решението на СОС за небостъргача
преди 15 години Надявам се заради самия него да не го мисли сериозно - просто литка пазара да изкара някоя кинта. И слепия Пю от "Острова на съкровищата" видя че държавни фалити няма да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години тоя почва вече да се конкурира с Рубини отговор Сигнализирай за неуместен коментар