Дебатът за заплатите в обществения и частния сектор в Гърция, за това как се формират те и какво е тяхното ниво, не датира от вчера.
В реалността обаче показателни за жизнения стандарт на една страна са нейната конкурентоспособност и умението й да управлява ефективно своите финанси, а не броят гласове, които левицата печели на изборите, пише гръцкият ежедневник Capital.
Всъщност колкото повече гласове има „марксистката левица“, толкова по-ниско е жизненото равнище, пише изданието.
Показателят за износ и внос, както и износът спрямо вноса, изчислени на глава от населението, са добри параметри, за да може да се изчисли дали заплащането в една държава отговаря на нейната икономика.
Съотношението между износ и внос е подходящ индикатор, за да се прецени и размера на „черната дупка“ в една икономика.
За 2010 г. вносът на глава от населението в Гърция бе 5 593 долара, спрямо 3 363 долара в България, сочи ежедневникът, позовавайки се на данни на ЦРУ (CIA World Factbook). За същата година износът бе 2100 долара в сравнение с 2909 долара за България.
„Не мислете, че търговският баланс се променя в наша полза само заради 10-12 млрд. евро приходи от туризъм“, пише изданието.
И обяснява защо: както гръцките граждани, така и туристите в Гърция, потребляват главно вносни стоки.
Интересни са и други данни, показващи разходите на гръцката и българската страна на глава от населението.
Същите данни на ЦРУ сочат, че през 2010 г. гръцката държава е имала разходи от над 14 хил. долара на глава от населението спрямо 2 548 долара в България. Приходите в гръцката хазна са били малко над 11 хил. долара в сравнение с 2 278 долара на глава от населението в България. Отрицателният баланс между приходи и разходи е съответно 2 964 долара в Гърция спрямо едва 269 долара в България.
"Ако не променим курса, след 5-10 години българските заплати няма да ни се струват като нежелан сценарий, който искаме да избегнем, а като цел, която ще се опитваме да достигнем", пише в заключение изданието.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели


преди 14 години Много правилно, докато 80% от населението са тарикати, всички ще теглим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Повярвай ми, България е една от много малкото държави в Европа, в която населението знае какво е хиперинфлация и колко тежка може да е тя. Ти явно си малък и не помниш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години окаяно е още как...политиката тук е подчинена на следния закон на определени нива има хора, който стоят и чакат да им се плати за да те допуснат..това може да се разглежда и по друг ъгъл като хора който са осигурили това което е днес а именно прехода от комунизма към ужким демокрация и си искат лептата за да те допуснат до играта..като най-хубавите отрасли са за тях и приближените им....аз така го виждам и мисля 4е не е много различно от действителността отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години И си прав, и не си прав. С приятел имахме намерението да стартираме бизнес в края на годината. Хубаво, ама ни се каза, 4е ако искаме да се занимаваме с подобно нещо, трябва да плащаме на 'Х'. Какво излиза, ще плащам еди път на държавата под формата на данъци и после ще трябва да плащам поредният *** щангист, който държи този пазар в София. Не ми е за избитите зъби, ами за съсипаната апаратура после, която ми струва пари. Аз искам да развивам бизнес, нямам време да си вардя техниката 24/7 или да плащам на 5 души охрана. Кае не е окаяно, при положение, 4е не може да си отвориш бизнес и да се развиеш като хората ?(Извинявам се за ''4''-ките, но имам проблем с клавиатурата) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години И на мен ми хареса анализа в материала и най-накрая описа нещата такива каквито са! Гърците както са тръгнали след 10 години ще се молят за заплати като в България ! Не ме разбирайте погрешно - не го искам и не им го пожелавам ама не виждам да става нещо в положителна посока там. А не им го желая от чисто егоистични подбуди - никой не желае беден съсед! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Най-накрая някой описа защо си заслужаваме заплати от по 200-300 евро! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Българите глад не са виждали, в това е проблема. С над 90% от хората собственици на имотите си и така наречната "икономика на мизерията", ние всички само се оплакваме и не искаме да повишим качеството на труда в БГ, камо ли да променим начина си на мислене. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Приходите в гръцката хазна са били малко над 11 хил. долара в сравнение с 2 278 долара на глава от населението в България.Тази разлика в приходите на глава от населението как ще я коментирате.Това не би ли трябвало да им даде по-висок стандарт,по-добро обслужване и др.соц.придобивки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Всеки човек е склонен да си намира някакви обяснения на въпроса, защо не живее така както иска. Ако политическата МАФИЯ е вашия отдушник, аз нямам нищо против. Не си поставям за цел да ви разстройвам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години основният пробем е полтическата МАФИЯ - най-лошата за една държава която окраде държавата да шушка - ето това епраоблемът на България а вие се говорете още брътвежи от 1001 нощ отговор Сигнализирай за неуместен коментар