Дебатът за заплатите в обществения и частния сектор в Гърция, за това как се формират те и какво е тяхното ниво, не датира от вчера.
В реалността обаче показателни за жизнения стандарт на една страна са нейната конкурентоспособност и умението й да управлява ефективно своите финанси, а не броят гласове, които левицата печели на изборите, пише гръцкият ежедневник Capital.
Всъщност колкото повече гласове има „марксистката левица“, толкова по-ниско е жизненото равнище, пише изданието.
Показателят за износ и внос, както и износът спрямо вноса, изчислени на глава от населението, са добри параметри, за да може да се изчисли дали заплащането в една държава отговаря на нейната икономика.
Съотношението между износ и внос е подходящ индикатор, за да се прецени и размера на „черната дупка“ в една икономика.
За 2010 г. вносът на глава от населението в Гърция бе 5 593 долара, спрямо 3 363 долара в България, сочи ежедневникът, позовавайки се на данни на ЦРУ (CIA World Factbook). За същата година износът бе 2100 долара в сравнение с 2909 долара за България.
„Не мислете, че търговският баланс се променя в наша полза само заради 10-12 млрд. евро приходи от туризъм“, пише изданието.
И обяснява защо: както гръцките граждани, така и туристите в Гърция, потребляват главно вносни стоки.
Интересни са и други данни, показващи разходите на гръцката и българската страна на глава от населението.
Същите данни на ЦРУ сочат, че през 2010 г. гръцката държава е имала разходи от над 14 хил. долара на глава от населението спрямо 2 548 долара в България. Приходите в гръцката хазна са били малко над 11 хил. долара в сравнение с 2 278 долара на глава от населението в България. Отрицателният баланс между приходи и разходи е съответно 2 964 долара в Гърция спрямо едва 269 долара в България.
"Ако не променим курса, след 5-10 години българските заплати няма да ни се струват като нежелан сценарий, който искаме да избегнем, а като цел, която ще се опитваме да достигнем", пише в заключение изданието.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?


преди 14 години Всъщност състоянието на България далеч не е окаяно. Просто голяма част от хората обичат да мрънкат, да се жалват и да са вечно недоволни. Това са обикновено хора, които никога не са пътували в чужбина и единствените им познания за света са от приказките на познати на техни познати. Иска им се да живеят със стандарта на Германия ама ако може да работят както се работи в Африка. И не става дума само за работа. Стандартът на живот зависи и от манталитета, народопсихологията, мирогледа, оптимизма на една нация. Ние сме една много инфантилна нация. Държим се като разглезено дете. И в това ни е основният проблем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години поздрави от БАТЕ САШО БАЛЪЦИ!!!http://***.youtube.com/watch?v=kCtun6kodWk отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години усещам как злобата в теб не се контролира и от злоба си изкривяваш мисълта и ставаш неконтролируем което би било пагубно за теб в някой ситуаций.....виж какво казах аз и накъде се разви твоята мисъл.....аз се изказах мнение и се застъпих за Иран след което бях наречен "***", значи щом съм за Иран съм *** а ако съм за америка съм хетеросексуален така го разбирам това което си писал.и след като си толкова оптимист защо бг все още не е с европейски стандарт?и кога ще стане това?кога в бг народът е живял много добре материялно?не искаш да си признаеш, че бг е една отдавна потънала лодка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Оказва се че в БГ има доста *** парчета - тя и затова държавата е на това дередже .......*** НАРОД= IСЛАБА ДЪРЖАВА отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Пич ти знаеш ли че в БГ азбуката има буква "щ"?!? Хайде обратно в първи клас да се научиш и после пиши във форумите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Чалга+Сапунки=Ориента! (heidy) ...и не забравяйте помоща на Майкъл Деплер... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Един фалит на Гърция и след две години ще са на светлинни години пред Германия дори , която ще си остане с огромния дълг.Немците затова са така настоятелни , да се спасява Европа с още дългове ..надяват се просто да си прехвърлят дълга в суматохата на другите , да си изкупят и техните ДЦК и да си ги върнат у дома. Съвършенни егоисти са , в момента всички търпят тази мизерия и банките се облажват без от тях да има и за едно евро полза икономиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Сори ама като видя такова .... комунистче предател на България и като го чуя как говори за всички нас ми се повдига :( Да ходи в Иран да не мърси въздуха тука! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Ами малко повечко креативност, вместо черногледство и плюнки ще да е по-добра. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години вива Кампучия, вива Никарагуа, венсеремос, но пасаран....ей, революционерче, мнооо ги вдяваш.......***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар