Европейската централна банка трябва да предприеме мощни стъпки за неограничено изкупуване на държавен дълг, за да помогне на Испания да понижи доходността по облигациите си и да елиминира съмненията за бъдещето на еврозоната. Това е мнението на икономическия министър на Испания, пише Ройтерс.
„Може да не се поставя лимит или поне да не се казва колко пари ще се използват и за какъв период“ когато се пристъпи към изкупуване на облигации на вторичния пазар“, е обяснил Луис де Гиндос пред информационна агенция EFE.
Испания е в центъра на кризата с дълговете в еврозоната, като опасенията, че страната ще се нуждае от пълен спасителен пакет, се увеличават значително. Това би могло да натовари сериозно механизмите за подпомагане на закъсали държави в еврозоната, тъй като вече бяха заделени 100 млрд. евро за подкрепа на испанските банки.
Премиерът на Испания Мариано Рахой заяви, че правителството му ще проучи всички мерки, които ЕЦБ може да приложи и евентуалните условия по тях, преди да бъде взето решение дали ще се поиска спасителен пакет.
Страната вече представи мерки за съкращаване на разходи, равняващи се на около 10 на сто от брутния вътрешен продукт. Целта е до края на 2014 година бюджетният дефицит да бъде свален до под 3 на сто от БВП на Испания.
През 2011 година отрицателното бюджетно салдо бе 8,9 на сто от БВП, като в огромната си част то се дължи на прекомерни разходи в 17-те автономни региона на страната.
„Вярвам, че Испания показа програма за консолидиране на бюджета и структурни реформи, която в общи линии бе приета като достатъчна и адекватна“, допълва де Гиндос.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 13 години Добре ще им е до време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Защо? Така им е добре. На черноработниците плащат по 300 евро да им бачкат, те получават от 400 евро нагоре безработни, щракат с пръсти и викат като гърците ЯСУ! И така искат да изкарат и следващите 100 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Само да ги открехна испанците. Само с реване нема стане. Запретвайте ръкави, изгонвайте емигрантите и се хващате на работа. Копачи, берачи,чистачи,таксита всичко, каквото има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Тези почват да се досещат, че има ако не друг то поне психологически лимит за подаръците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар