За първи път ще бъде активиран механизмът „фискална дисциплина“ за директните плащания по Общата селскостопанска политика (ОСП), съобщиха от Европейската комисия. Зад този термин се крие орязването на част от субсидиите, като целта е да бъдат спестени средства за плащанията по първия стълб на ОСП за следващата година.
Мярката обаче не засяга България, Румъния и Хърватия, тъй като техните системи за директни плащания са още в процес на напасване с европейските правила, отбелязват от Еврокомисията.
Възможността за бюджетни ограничения беше заложена през 2003 година, но от ЕК прибягват до нея за първи път през тази година. Предложението предвижда стопаните, чиито плащания са до 5 хил. евро, да не бъдат засегнати от ограниченията.
Като цяло предложението е за намаление с 4,98% на всички директни плащания. Тази редукция ще влезе в сила за заявленията, които бенефициентите подават до май 2013 година. Обикновено средствата се изплащат през декември – от средствата в бюджета за следващата година.
Предложението на ЕК е в резултат от споразумението на лидерите на ЕС да съкратят бюджета на ОСП с около 800 млн. евро.


Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа