Словения ратифицира документите за присъединяването на Хърватска към Европейския съюз, след като през миналия месец двете бивши югославски републики се споразумяха да загърбят 20-годишния си спор за затворена банка, която блокираше членството на Загреб в общността, съобщи Ройтерс.
Хърватска приключи преговорите си за присъединяване към ЕС през 2011 г., но има нужда от ратифицирането им от всички 27 държави-членки, за да може да се присъедини към общността от 1 юли.
След като парламентът на съседна Словения гласува единодушно в подкрепа на хърватското членство, остават само още 4 държави, чиито законодателни органи трябва да се произнесат по въпроса – Германия, Белгия, Дания и Холандия. Проблеми по отношение на ратификацията от тяхна страна не се очакват, след като от Европейската комисия през миналия месец обявиха, че Хърватска е изпълнила всички изисквания и е готова да стане член на ЕС.
Доскоро обаче от Любляна държаха своите съседи в напрежение заради спора около словенскатата Ljubljanska Banka, която прекрати дейността си, без да обезщети хърватските си вложители, когато двете страни обявиха независимост през 1991 г.
През март Хърватска се съгласи да се откаже от съдебните си претенции, с които искаше компенсации от Любляна. По-нататъшните преговори около Ljubljanska Banka ще бъдат проведени с посредничеството на базираната в Швейцария Банка за международни разплащания.
Хърватска е едва втората бивша югославска република, която ще се присъедини към ЕС. Черна гора започна преговори за присъединяване през миналата година, докато Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония и Косово предстои на направят същото.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 13 години Името на държавата е Хърватия, научете го веднъж за винаги. Това, че на хърватски името на държавата е прилагателно (в номинатив, ж.р.), в никакъв случай не означава, че трябва да го транслитерираме по същия начин. Все пак казваме "Естония", а не "Естонска", нали така? Грубо нарушение на българската правописна норма е да се напише Хърватска, вместо Хърватия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ако България мисли доброто на хърватите, трябва да гласува против. отговор Сигнализирай за неуместен коментар