Водещите европейски фондови пазари затвориха последната си търговска сесия за септември с отстъпления на фона на продължаващата несигурност по отношение на бюджетния казус в САЩ. Законопроектът трябва да бъде приет до полунощ в понеделник, за да бъде избегнато частично "изключване" на федералните служби отвъд Океана.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx Euro 50 затвори със спад от 1,06 на сто до 2 888,30 пункта, докато във Великобритания FTSE 100 отстъпи с 0,77% до 6 462,22 пункта. Френският CAC 40 се смъкна с 1,03% до 4 143,44 пункта, а в Германия DAX загуби 0,77 на сто до 8 594,40 пункта.
Съединените щати са изправени пред невиждана от 1996 г. криза, свързана с тавана на публичните задължения. Конгресът трябва да постигне споразумение преди 1 октомври, за да се избегне "изключване“ на правителството, което би довело до принудителна неплатена отпуска за голяма част от федералните служители.
Въпреки това много анализатори се опитаха да успокоят ситуацията, прогнозирайки, че в крайна сметка Конгресът ще увеличи тавана на дълга, както често го е правел преди.
Междувременно политическата ситуация в Италия продължи да се влошава през уикенда, след като петима министри от партията на бившия премиер Силвио Берлускони подадоха оставка от кабинета. Много анализатори предупредиха, че сътресенията може да доведат до окончателен срив на крехкото коалиционно правителство.
Премиерът Енрико Лета определи показния акт на министрите като ''луд жест", който се използва като прикритие за личните съдебни проблеми на Берлускони.
Европейската статистическа служба Евростат съобщи, че индексът на потребителските цени за еврозоната се е повишил с 1,1% през септември спрямо същия период на миналата година. Резултатът остана леко под пазарните очаквания за покачване с 1,2 на сто.
Разочароващите икономически данни от Китай също секнаха рисковия апетит на инвеститорите. Окончателните данни от изготвяния от HSBC индекс на производствената активност за септември показаха ръст до 50,2 пункта. Предварителните прогнози пък бяха за растеж до 51,2 пункта през деветия месец. Все пак резултатът се оказа по-голям в сравнение с месец по-рано, когато бяха отчетени 50,1 пункта.
Сред компонентите на Euro Stoxx 50 на секторно ниво най-лошото представяне отчете петролният сектор със спад от 2,03 на сто, следван от сектора на услугите, който се понижи с 1,74%.
Капитализацията на Telecom Italia нарасна с 5,17%, след като JPMorgan повиши оценката на дружество до ниво "neutral" въз основа на увеличението на основния капитал.
Акциите на Siemens поевтиняха с 0,86 на сто, след като дружеството обяви съкращения на 15 000 от служителите си. Елиминирането се равнява на общо 4% от цялата работна сила на германската компания в световен мащаб.
Италианските банки Intesa Sanpaolo и UniCredit бяха сред най-големите губещи, пропадайки съответно с 3,54% и 1,26 на сто на фона на продължаващата напрегната политическа ситуация в страната.
Повече за политическата криза в Италия може да научите от материала на Bloomberg!


Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Иран и САЩ изостриха тона относно преговорите за Ормузкия проток
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Картината, която предвещава проблеми за Тръмп
Арестуваха мъж в Турция, свалил плакат с образа на Ердоган
Прокуратурата задържа мъж за тежка телесна повреда на дете
Ядрената зависимост от Русия: Западът трябва да се подготви за проблеми с "Росатом"