Ирландия ще излезе от програмата за спасяване на икономиката й следващия месец без повече заеми, въпреки желанието на някои европейски държави тя да се възползва от предпазна кредитна линия.
Министър председателят на страната Енда Кени каза, че това е правилното решение в точния момент за родината му. „Това е последната от редица стъпки, които ще върнат на Ирландия нормалния икономически, бюджетен и капиталов облик. Все още имаме много работа, но се движим в правилната посока“, каза той, цитиран от CNBC.
След като в продължение на три години беше извън пазара на облигации, Ирландия успя да самофинансира бюджета си за 2015 г. с навременно издаване на облигации през последните 18 месеца, като по този начин представи на еврозоната така нужните ѝ положителни резултати.
Тройката международни кредитори – Европейската комисия, ЕЦБ и МВФ – няма да изпратят последната част от спасителната програмата за 85 млрд. евро, предоставяйки на държавата възможността сама да я довърши до края на годината.
На единствения оставащ въпрос - дали да поиска кредитна линия когато програмата приключи – Ирландия отговори с "не". Президентът на ЕЦБ Марио Драги каза миналата седмица, че предпазна кредитна линия би била от полза, докато според еврокомисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен подобна мярка може и да не се наложи.
От най-голямата опозиционна партия в Ирландия, Фиана Файл, която беше на власт когато страната се записа в програмата, предупредиха Кени, че ходът му е рисков и може да причини проблеми на банките в страната и еврозоната.
Финансовият министър Майкъл Нуунън е убеден, че новият европейски договор за стабилност, мощта на фонда по спасителната програма и огромните усилия на ЕЦБ да защитят еврото ще подкрепят завръщането на държавата на пазарите.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
преди 12 години Това е част от плана на архитектите - пробата за пряка демокрация мина ТАМ и сега рекламират резултатността на кампанията с нагласени и манипулирани резултати! Разбира се - в положителна посока за стадото... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Как щ еги стигнем?Ама имат нова конституция, и вкараха в затвор много икономисти финансисти и онези на които хобито няма да споменавам отговор Сигнализирай за неуместен коментар