IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко зависима е Европа от руския газ?

Обемите на доставките на руски газ спадат от няколко години, но не достатъчно бързо, казва еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер

15:17 | 12.03.14 г. 41
Автор - снимка
Създател
Колко зависима е Европа от руския газ?

Министър-председателят на Полша Доналд Туск очаква днес германския канцлер Ангела Меркел на разговори във Варшава. Директен както винаги, Туск намекна още преди срещата на Меркел темата, която иска да обсъди, преди тя да се отправя на посещението си у съседите.

„Зависимостта от руски газ не бива да парализира Европа в момент, когато се иска бързо действие и единна гледна точка", заяви Туск по-рано през седмицата. „Това се отнася не само до Германия, но германците са отличен пример за тази зависимост през последните няколко години", цитира премиера германският всекидневник Die Welt.

По този начин Туск зададе тона за срещата на върха на лидерите на ЕС през следващата седмица. Предвид кризата в Украйна те искат да обсъдят как може да бъде намалена зависимостта от вноса на природен газ. “Европейският съвет е загрижен за голямата енергийна зависимост на Европа, особено от газ, и призовава за увеличаване на усилията за намаляването ѝ" се казва в проекта на заключителния документ от срещата на върха на ЕС. 

В действителност Германия е най-големият купувач на руски природен газ, 16 процента от целия износ чрез газопроводи идва в Германия - почти толкова, колкото получава и Украйна. Близък поглед върху картата на Европа с енергийните доставки показва, че други страни, при това с по-ниско търсене от това в Германия, са много по-зависими от Русия.

Според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) пет държави от ЕС получават своите газови доставки изключително от Русия: България, Словакия, Финландия и Полша. Също Унгария (70 на сто) и Гърция (54 процента) са силно зависими от руския газ от газопровода, докато Германия получава 39% от нуждите си от Русия – повече от средното равнище за ЕС в размер на 31 на сто.

Полша вече действа - Туск иска да намали дори по-бързо от планираното зависимостта на страната си от руския природен газ. Правителството представи законопроект, с който добивът на шистов газ трябва да бъде ускорен. Законът улеснява лицензирането на фирми, които изследват този дълбоко обвързан в земните запаси неконвенционален газ и искат да го добиват, казва Туск.

Обемите на доставките на руски газ спадат от няколко години, но не достатъчно бързо, казва и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. “Европа трябва да създаде по-широкомащабно електрозахранване, да разчита на повече източници, отколкото днес”, казва той. „Нашата стратегия за диверсификация напредна, но тя все още не е завършена. Ще отнеме още пет до десет години, но днес ние сме по-стабилни, отколкото преди пет години", заяви наскоро Йотингер пред Die Welt.

Основният проблем: собствените ресурси на природен газ в Европа вече не са достатъчни, за да отговорят на търсенето. Великобритания и Холандия съвместно произвеждат толкова газ, като Норвегия, която не е член на ЕС. Около 160 млрд. куб. метра природен газ произвежда годишно ЕС, докато в Русия обемът е четири пъти по-висок.

И докато според прогноза на Международната агенция по енергетика (МАЕ) производството на Русия може да се увеличи значително до 2030 г., запасите в Северно море бавно, но сигурно изтичат: според МАЕ ЕС ще може да добие едва 99 млрд. куб. м през 2030 г.

Според статистиката на агенцията в ЕС има само две държави, които сами задоволяват нуждите си от природен газ – Холандия, която добива 174% от собствените си нужди, и Дания със 164% от нуждите си. Великобритания може да набави 53 процента от потреблението си от собствени източници. В много страни степента на енергийна самодостатъчност е нулева или малко над нулата – на практика те трябва да купуват всичко. Сред тях според МАЕ спадат Португалия, Испания, малкият Люксембург, а също и Франция, която е достигнала ниво на самозадоволяване от един процент. За Германия делът е 14%, а за Полша - 34 на сто. 

Трябва да се имат предвид и вносът в Европа на газ под втечнена форма от Нигерия, Катар и Либия. Германия и Франция не разполагат с терминали за такива доставки на газ, Италия обаче разчита основно на тази технология.

„Ние трябва да помислим дори за доставки на газ от САЩ", каза Йотингер, „предвид факта, че Катар в момента е в спорни отношения със съседите си в Персийския залив, че в Либия бунтовници блокират добива. Енергетиката в Европа в твърде значителна степен е в ръцете на политически нестабилни страни“, добавя Йотингер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:06 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

30
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 10 години
Мави , що според теб в конфликта САЩ - Русия в момета Китай си стой на страна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 10 години
Китай няма какво да рискува с Русия! В момента интересите на Китай и Русия са в една посока! Какво има да рискува Китай, ако подкрепи Русия? Западът ще бойкотира и Русия и Китай едновременно? И какво ще стане? ЕС ще получава газ от Щатите и същевременно ще се учи да шие дънки за по $3 себестойност или да сглобява телевизори, за да го плаща? Защото янките едва ли ща седнат зад шевните машини!Китай рано или късно ще се хване за гушата със Щатите! Това е повече от сигурно! Въпросът е кога! Не случайно Обама заряза Сирия и прати основните си сили в Азия, за да се справя с някакви "възникващи нови предизвикателства" там! Аз ви разбирам, че не виждате повече от пъпа си! За икономисти, инвеститори и обикновени либерал-капиталисти това си е даже добре за бизнеса! То затова и по борсите все има изненади и паники... хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 0
data
преди 10 години
Великобритания е неподходящ пример и не влиза като супер сила а като залязваща такава . Въпреки това че е незначителна като страна благодарение на сателитната си политика спрямо САЩ продължава да е фактор с който всички се съобразяват (съобразяваха)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 0 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
за жалост-много си прав. За справка-пак Кисинджър и ВСВ-Великобритания влиза като супер сила и въпреки, че печели войната на практика става почти сателит на САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 1 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 10 години
За чий му е иначе на Китай да се репчи за онези островчета на Япония, ако няма намерение да ги чопне? И защо са му? Явно има нещо интересно там - я някакви подводни ресурси, я стратегическо положение, но Китай си ги е заплюл вече и трябва да смачка Япония. Да, ама САЩ са зад Япония. Начи требва да се докара до ситуаци да не го е шубе от САЩ. Сам? А защо не с Русия, която е много по-могъща и респектира и сама янките, а ако са заедно?Разбери, че пазарът на САЩ и ЕС никой няма да закрива! Тук въпросът е кой ще прибира каймака от този пазар и кой ще стои мирно в ъгъла!Но това са си мои разсъждения. Ти коментирай тези две статийки, които не са някакви журналистически интерпретации, а телеграфни факти:http://bulgarian.ruvr.ru/2014_01_27/Rusija-Kitaj-i-borbata-za-Sredizemno-more-4270/?slide-1http://bulgarian.ruvr.ru/2014_02_26/Ukrepvane-na-strategicheskoto-partnorstvo-na-Rusija-i-Kitaj-3964/Първите са във връзка с пожара в Сирия, а вторите - в отговор на американско-корейските маневр
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 10 години
Китай няма да рискува с Русия може да си сигурен . Най-много да се пробва в момента да анексира някой сибирски анклав по почина на Путин . Нали има вече международен прецедент :):) Русия съюзници живи в международен план в момента няма . Имаше шанс като Саудитска арабия да си плете дълго кошника и да богатее , да трупа активи и съюзници и когато стане отново силна да атакува . Жалко - проигра го
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 1
georgi_shum
преди 10 години
Абсолютно си прав. Който мисли,че Китай може да бъде съюзник или още по малко подчинен субект на волята на Русия е тотален инфантил. Китай рано или късно (според мен по скоро късно, заради много проблеми, които има да решава) ще стане икономическа сила номер 1, а скоро след това ще заяви претенции да е и политическа и военна такава. И в този момент, първите които ще пометат няма да си нито японци, нито корейци или американци, а точно руснаците...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 10 години
Дейта, писах по-долу за чугунените глави в неолибералния свят - не се вкарвай сам в тази категория! Китай е империя и това, че на власт са комунисти, изобщо не им е променило мисленето! Даже напротив! Китай ще продължи да търси начин да се реализира като империя, защото обратното ще го върне към състоянието му на трудов лагер и многомилиарден катун. За да се случи това, кого трябва да пребори - Русия или запада? Трябва да си много наивен, за да вярваш в мирното и равноправно сътрудничество! Нема такъв филм! Винаги има един шеф, иначе структурата се скапва от безвластие! Кой сега е шефът, или поне се има за такъв? Кого трябва да пребори Китай, за да се доближи до целта си? Кой друг е потърпевш от този, с когото на Китай предстои схватка? Могат ли на този етап да си помогнат? Ще имат ли бъдещи ползи от такова сътрудничество? Е, като се справят с общия враг, може и да се сбият и помежду си я за плячката, я за лидерство, но това е с перспектива поне 20-30 години!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 10 години
Mavi , ти Китай и Русия къде ги виждаш заедно ? Пак ти казвам Китай сключиха споразумение с САЩ още през 70-те . Това че Китай купува ръждясалите съветски опити за самолетоносачи не значи че са съюзници . Но според теб Китай ще обърне гръб на най-платежоспособните си пазари и ще се върже на приказките на Путин Китай в момента е втората икономика с планове да стане първата и а амбиции юана да е резервна световна валута . Къде сравняваш Русия с това ? Викаш ша съ равностойни партньори ? Китай е на съвсем друго ниво , сравнение с тях Русия е регионално джудже
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 10 години
Всъщност, ако западът изгърми и никога не се върне повече на позициите, които имаше, или поне мислеше до днес, че има, причината ще бъде наглото, самовлюбено, самонадеяно и закостеняло мислене именно на субектите, населяващи и управляващи понятието "запад"! Както коментиращите тук либерал-талибани, така и политическият и финансов елит на запада дори не допускат, че статуквото може да бъде променено от някой отвън и че те няма да са на кормилото на процеса!!! Точно както всички западнали и изчезнали цивилизации, които са били изядени отвън от варварите не толкова заради военна слабост, а заради вътрешно разложение и подценяване на врага!А най-*** нещо, което направиха на запад е, че превърнаха Русия във враг и продължават да я подценяват!Да, Русия сама трудно ще върви напред, но всъщност сама ли е? А Китай? Какво може да прави западът, което Китай и Русия заедно да не могат? И двата пазара как биха функционирали в собствено пространство? Или ще наложат санкции и на Китай?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още