IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко зависима е Европа от руския газ?

Обемите на доставките на руски газ спадат от няколко години, но не достатъчно бързо, казва еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер

15:17 | 12.03.14 г. 41
Автор - снимка
Създател
Колко зависима е Европа от руския газ?

Министър-председателят на Полша Доналд Туск очаква днес германския канцлер Ангела Меркел на разговори във Варшава. Директен както винаги, Туск намекна още преди срещата на Меркел темата, която иска да обсъди, преди тя да се отправя на посещението си у съседите.

„Зависимостта от руски газ не бива да парализира Европа в момент, когато се иска бързо действие и единна гледна точка", заяви Туск по-рано през седмицата. „Това се отнася не само до Германия, но германците са отличен пример за тази зависимост през последните няколко години", цитира премиера германският всекидневник Die Welt.

По този начин Туск зададе тона за срещата на върха на лидерите на ЕС през следващата седмица. Предвид кризата в Украйна те искат да обсъдят как може да бъде намалена зависимостта от вноса на природен газ. “Европейският съвет е загрижен за голямата енергийна зависимост на Европа, особено от газ, и призовава за увеличаване на усилията за намаляването ѝ" се казва в проекта на заключителния документ от срещата на върха на ЕС. 

В действителност Германия е най-големият купувач на руски природен газ, 16 процента от целия износ чрез газопроводи идва в Германия - почти толкова, колкото получава и Украйна. Близък поглед върху картата на Европа с енергийните доставки показва, че други страни, при това с по-ниско търсене от това в Германия, са много по-зависими от Русия.

Според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) пет държави от ЕС получават своите газови доставки изключително от Русия: България, Словакия, Финландия и Полша. Също Унгария (70 на сто) и Гърция (54 процента) са силно зависими от руския газ от газопровода, докато Германия получава 39% от нуждите си от Русия – повече от средното равнище за ЕС в размер на 31 на сто.

Полша вече действа - Туск иска да намали дори по-бързо от планираното зависимостта на страната си от руския природен газ. Правителството представи законопроект, с който добивът на шистов газ трябва да бъде ускорен. Законът улеснява лицензирането на фирми, които изследват този дълбоко обвързан в земните запаси неконвенционален газ и искат да го добиват, казва Туск.

Обемите на доставките на руски газ спадат от няколко години, но не достатъчно бързо, казва и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. “Европа трябва да създаде по-широкомащабно електрозахранване, да разчита на повече източници, отколкото днес”, казва той. „Нашата стратегия за диверсификация напредна, но тя все още не е завършена. Ще отнеме още пет до десет години, но днес ние сме по-стабилни, отколкото преди пет години", заяви наскоро Йотингер пред Die Welt.

Основният проблем: собствените ресурси на природен газ в Европа вече не са достатъчни, за да отговорят на търсенето. Великобритания и Холандия съвместно произвеждат толкова газ, като Норвегия, която не е член на ЕС. Около 160 млрд. куб. метра природен газ произвежда годишно ЕС, докато в Русия обемът е четири пъти по-висок.

И докато според прогноза на Международната агенция по енергетика (МАЕ) производството на Русия може да се увеличи значително до 2030 г., запасите в Северно море бавно, но сигурно изтичат: според МАЕ ЕС ще може да добие едва 99 млрд. куб. м през 2030 г.

Според статистиката на агенцията в ЕС има само две държави, които сами задоволяват нуждите си от природен газ – Холандия, която добива 174% от собствените си нужди, и Дания със 164% от нуждите си. Великобритания може да набави 53 процента от потреблението си от собствени източници. В много страни степента на енергийна самодостатъчност е нулева или малко над нулата – на практика те трябва да купуват всичко. Сред тях според МАЕ спадат Португалия, Испания, малкият Люксембург, а също и Франция, която е достигнала ниво на самозадоволяване от един процент. За Германия делът е 14%, а за Полша - 34 на сто. 

Трябва да се имат предвид и вносът в Европа на газ под втечнена форма от Нигерия, Катар и Либия. Германия и Франция не разполагат с терминали за такива доставки на газ, Италия обаче разчита основно на тази технология.

„Ние трябва да помислим дори за доставки на газ от САЩ", каза Йотингер, „предвид факта, че Катар в момента е в спорни отношения със съседите си в Персийския залив, че в Либия бунтовници блокират добива. Енергетиката в Европа в твърде значителна степен е в ръцете на политически нестабилни страни“, добавя Йотингер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:06 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

20
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 10 години
Ти къде видя че смятам че няма да има загуби ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
Не знам защо смяташ така-има много големи компании, където освен че ползват Русия за пазар имат и фабрики там-Таркет, Мерцедес и т.н. Нема да им е гот, да се лишат от тия си инвестиции
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
къса ли ти е паметта? 2009та не беше толкова отдавна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 10 години
Нали не смятате активната намеса в Северна Африка - Либия , Мали за разходка ? Колониалната политика се завръща с пълна сила .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 10 години
Европа (западът) винаги се е справял технологично с такива кризи - справка петролната криза от 70-те . Европа има някакъв шанс да се справи - верно безбожно скъп , но ще се справи .Виж изолирана и капсулирана Русия никак не я виждам в дългосрочен план
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 6
Tony
преди 10 години
Европа е достатъчно независима, за да спре вноса на газ от русия!ние също! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 6
MZ/X
преди 10 години
Проблемът е, че Путин спокойно може да живее на резерви 6 месеца, докато Европа ще се срине ако няма 6 месеца газ! По слабата страна в тази игра е определено е Европа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 4
crammer
преди 10 години
:) Royal dutch shell прави толкова на година....прави си сметката кой колко е уязвим....реципрочността е само в болното ви въображение. Русите няма да издържат и година....особено ако всичките им братя (каквито сте и вие) очакват от тях евтин газ и петрол. много сте смешни с разсъжденията си, като че ли не сте преминали нивото детска градина :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 10 години
България е доста добър пример за тази политика . *** нищо де - вие сте загрижени за Русия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 6
markov
преди 10 години
Твърде едностранчиво.Русия събира 500 милярда долара от износ годишно и прави внос за 300 милярда годишно. Този внос е много силен инструмент, доста западни компании са силно зависими от износа за Руския пазар. Като контра мерки Русия има възможност чрез този внос да накаже реципрочно страни които си избере издигаики митническа бариера или други нетарифни ограничение пред конкретен внос....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още