Европейската комисия (ЕК) започва обществена консултация за прозрачността на корпоративното данъчно облагане като част от по-широк преглед на практиките в ЕС в тази област, съобщават от представителството на ЕК в България.
Целта е да се установи дали изискването предприятията да разкриват повече информация относно данъците, които плащат, може да помогне за справяне с избягването на данъци и с агресивните данъчни практики в съюза.
Предвижда се консултацията да приключи на 9-ти септември. Тя е част от по-широкия план за действие за справедливо и ефективно корпоративно данъчно облагане, който също беше представен днес от еврокомисаря по данъчните въпроси Пиер Московиси.
В момента някои предприятия реализират големи печалби в рамките на единния пазар, но плащат много ниски данъци или въобще не плащат данъци в ЕС. Някои многонационални компании успяват да използват агресивно данъчно планиране, националните несъответствия и пропуските в законодателството, тъй като попадат под множество юрисдикции. Използваните от тях сложни корпоративни структури често поставя малките и средните предприятия в неблагоприятна позиция. Това може също да доведе до нарушаване на конкуренцията, поставяне на по-малките конкуренти в неблагоприятно положение и до възникване на конфликти между предприятията от ЕС и предприятията от страни извън Съюза в рамките на единния пазар, посочват от ЕК.
Изискването предприятията да оповестяват повече информация по своите данъчни въпроси — пред данъчните органи или пред обществеността чрез своите годишни отчети, може да хвърли светлина върху вредните данъчни практики, посочват още от Брюксел.
Планът предвижда въвеждането на обща консолидирана корпоративна данъчна основа, която според европейските власти ще реши проблема с агресивното данъчно планиране. Определя се и как ЕК ще работи с държавите от съюза, за да се гарантира, че предприятията, които осъществяват дейност в ЕС, ефективно се облагат с данъци в ЕС.
Очертават се и данъчни мерки, които да направят единния пазар по-привлекателен за бизнес, както и мерки за засилване на прозрачността и координацията.


Разузнавателен самолет на САЩ е засечен над Черно море
Все по-малко млади мечтаят да бъдат шефове
Американското военно командване в Европа излезе с изявление за България
Какво ще е времето утре?
Черно море пусна билетите за дербито в продажба
Технологичните гиганти могат да губят по $8800 на минута заради екстремните жеги
Анди Бърнам изпитва носталгия по 70-те години на миналия век преди Тачър
Испания взе трофея, но Kalshi спечели повече на Световното
Всеки трети нов plug-in хибрид в Европа вече е китайски
Тръмп загуби опита си да блокира призовките на BBC по делото за $10 млрд.
Subaru се отказа от мекия хибриден боксер
Какво има в гаража на Брайън Мей
BMW променя правилата за избор на автомобил
Tesla най-накрая пусна велосипед
Nissan Leaf получи „гореща“ версия Nismo
Окончателно: Държавните служители ще плащат осигуровки, парите за майките и безработните се замразяват
Стана ясно защо Тейлър Суифт избрала брат си за шафер на сватбата
Тайното оръжие на Украйна: Ракетите "Фламинго" всяват страх сред руските генерали ВИДЕО
6 актуални идеи за летен маникюр, подходящи за зодия Лъв
Откриха останките на самолета, чиято катастрофа преди 74 г. промени авиацията
преди 11 години Аз съм категоричен ,че където е бизнеса там трябва да се плащат данъците а колкото до долна граница на корпоративният данък е отделна тема макар ,че Дянков искаше плоският данък да се вкара в Конституцията България си е почти офшорка Коментар 1 и 2 тук - http://darikfinance.bg/***/115735#comments,че не ми се пише Основният проблем у нас са кражбите и Бойко Борисов го проумя ,че са източени 27 милиарда - http://***.blitz.bg/news/article/314769 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Херман Ван Ромпой каза пролетта на 2013год. ,че бюджетите на 27-те губят 1 трилион евро ГОДИШНО от офшоркиВ света се въртят 26-32 трилиона $ в офшорки тоест грубо 5-6 трилиона $ не влизат в бюджетите - http://***.youtube.com/watch?v=gYd7Q8nZ9Jo Испанците укриват около 550 млрд. евро в сметки в офшорни зони. От укритите средства държавата губи всяка година по 88 млрд. евро от неплатени данъци - http://***.segabg.com/article.php?id=711179 ,и грубо толкова е (7%) дефицита на Испания за 2013год.БРАВО!!!ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!! СЛЕД 7год. - през 2008год. в Лондон, Саркузи, Меркел и Обама обявиха незабавна и категорична война срещу данъчните убежища отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "Господата от ЕК са мазни бюрократи, които" НЕ МОГАТ да направят нищо друго, ОСВЕН ТОВА ЗА КОЕТО СА НАЗНАЧЕНИ!=> Проблема не е в слугата, а в господаря му!Но, именно за да се задоволи маймунското "очакване", определимо чрез слугите, слугите биват периодично подменяни, и съответно при всяка смяна маймуните се зареждат със ВЯРА!А *** никога няма да разбере, че така, чрез глупостта и желанията си, винаги попада в заблудата "Борба със Следствието", защото зелките, дори и подменяни, са постоянно следствие на ДРУГА ПРИЧИНА за да са там ... и всъщност причината остава постоянно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Да бе, ще отидем в РУСИЯ там е НАЙ ХУБАВО, ахахаххха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Господата от ЕК са мазни бюрократи, които се стремят да острижат възможно повече и сега са се заели с държави като нас, които се опитват да привлекат инвестиции като дадат повече данъчна свобода на компаниите.Ако разбирам правилно, ЕК иска, всички компании, работещи в ЕС да плащат непосилният данъчен рекет на социалистическите западни държави.Е имам за тях лоша новина. Това значи компаниите или да започнат да плащат данъци в ЕС или да спрат да работят в ЕС. Мисля че ЕК ще се изненада какво ще предпочетат компаниите. Все още ли си правим илюзии, че някой го е грижа за пазара на ЕС, пълен с разглезени застаряващи и мързеливи индивиди, когато има огромната Азиа, с растящо население, пълна с млади и гладни хора, с огромна работна ръка и ненаситно потребление? Слезте на земята господа Брюкселски бюрократи. Европа губи лидерската си позиция и вие не помагате с това, което правите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар