Книжата на Air France-KLM поскъпват с 9%, след като френско-холандският авиационен оператор постигна първата си нетна печалба от 2008 г. Компанията излиза на плюс, след като успешните планове за съкращаване на разходите най-сетне дадоха резултат, превръщайки операциите й в по-печеливши. Това се случва не и без помощта на по-евтиното гориво, пише Wall Street Journal.
Авиационната група излиза на печалба от 118 млн. евро през 2015 г. спрямо загуба за 225 млн. евро през 2014 г. Само през четвъртото тримесечие нетната печалба спада до 276 млн. евро от 308 млн. евро за същия период на предходната година. Приходите се повишават с 2,8% на годишна база до 89,82 млрд. евро.
Обратът за Air France-KLM идва въпреки дългия и труден период на преговори с профсъюзите и терористичните атаки в и около Париж миналата година, които понижиха желанието на туристите за визити във френската столица.
През ноември компанията изчисли, че терористичните атаки в Париж и Бамако, Мали, са коствали приходи за 120 млн. евро през тримесечието.
Air France-KLM спести 450 млн. евро от гориво през 2015 г., след като успоредно с поевтиняването на петрола, цената на самолетното гориво в доларово изражение спадна с 41%.
Връщането към печалба най-вероятно ще усложни опитите на компанията да убеди непокорните синдикати във Франция, че превозвачът трябва да продължи с рязкото съкращаване на разходи, за да се съревновава успешно с нискобюджетните авиокомпании, които летят на къси разстояния, и с компаниите, които летят през Атлантическия океан и на по-дълги разстояния, тъй като и те извлякоха ползи от по-евтините горива.
Преговорите между ръководството и синдикатите продължават под условието на план за намаляване на възнагражденията в компанията чрез доброволни пенсионирания до април 2017 г. Air France-KLM вече обяви, че ще съкрати хиляда души.
Към обяд на борсата в Париж акциите на Air France-KLM поскъпват с 9,2% до 8,13 евро за брой, с което книжата се изкачват на върха на най-добре представящите се дружества в широкия френски борсов индекс SBF 120.


"Кор Кароли" във Варна премина през тежък морски етап безаварийно
Варна отбеляза празника си с военен ритуал и издигане на знамената
Министърът на туризма: Смятам, че Варна трябваше да бъде домакин на "Евровизия 2027"
Авария остави един район на Варна без вода
Шишков ще направи нова инспекция в Баба Алино
Моди очертава плановете за растеж на Индия и се обръща към младите
Дефицитът на мед се задълбочава - резервите в Лондон са на 12-годишно дъно
Специална соя носи повече приходи на фермери и кравеферми в САЩ
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
Шумахер го направи с Mercedes SLS, сега китайци го повтарят с електрически SUV
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Дмитро - DJ-ят, който остави техно сцената в Берлин и отиде на фронта в Украйна
Цените на едро се раздвижиха: Кои храни поевтиняват и кои поскъпват?
Ракети "Фламинго" удариха ключов руски ракетно-космически център
Слънчев бряг остава сред най-достъпните? 55 евро на човек при ранна резервация
преди 10 години "Френско-холандският авиационен оператор прекрати загубите заради... ниската цена на горивото"Опа-а-а-а.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар