Икономиката в еврозоната е като "самолет с един двигател". Това заяви Жан-Мишел Сис, главен икономист за Европа на рейтинговата агенция Standard & Poor's, която понижи икономическите си прогнози за валутния съюз.
В последния си доклад от сряда Сис сравни икономиката на 19-членния валутен съюз със самолет с един двигател, който се опитва да набере височина, посочва CNBC. Според него въпреки надеждите за ръст икономиката е малко вероятно да се върне към пътя на растеж отпреди кризата.
Рейтинговата агенция понижава прогнозите си за икономическия ръст в еврозоната през 2016 г. от 1,8 на сто от ноември 2015 до 1,5% днес. През 2017 г. се очаква БВП да нарасне с 1,6%
Тази година инфлацията се очаква да бъде 0,4%, а не 1,1% както се смяташе по-рано.
От друга страна, S&P прогнозира, че заетостта ще нараства повече през 2016 и 2017 г. Очакват се нива на безработицата от 10,2 на сто тази година, което е по-малко от предишната прогноза (10,9%) и 9,7% през 2017 г.
„Продължаваме да смятаме, че фундаменталните условия за възстановяване са по-издръжливи, отколкото финансовите пазари предполагаха неотдавна, но не толкова силни, за да върнат растежа на нивата отпреди кризата“, казва Сис.
„Освен това подчертаваме, че действията на централните банки имат минимален ефект върху перспективите за ръста и за инфлацията, отчасти защото това, за което се борят, е извън обсега им – ниски цени на суровините и колебания във валутите на развиващите се пазари“, пише още в доклада. Освен това липсва подкрепата от страна на правителствата под формата на структурни реформи, които да стимулират конкурентоспособността и ефективността на трудовия пазар.


Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Сушата в Европа застрашава есенната сеитба и реколтата догодина
Великобритания затяга контрола върху отбранителните доставки след проблем с Китай
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Този кемпер разполага не с едно или две, а с пет легла!
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Лудогорец продължава без грешка, Ботев (Пловдив) падна в Разград
Пламъци край бреговете на гръцкия остров Скирос, пожарът наложи превантивни евакуации (ВИДЕО)
България със сребро в отборната надпревара на Световното по художествена гимнастика
Милан разби Манчестър Юнайтед след зрелищен обрат
На кой пръст се носят пръстените за късмет и успех
преди 10 години Освен това подчертаваме, че действията на централните банки имат минимален ефект върху перспективите за ръста и за инфлацията'' - ЛЪЖА Увеличаването на лихвите означава инфлация а за ръста е ясно макар ,че нямат право да дават пари директно на гражданите и бизнеса отговор Сигнализирай за неуместен коментар