Непрекъснатите нарушения на ограниченията на дефицита от европейските страни поставят органите на Европейския съюз в капан, който се опитва да притегли политическата цена на първо в историята налагане на санкции, за да запази надеждността на бюджетните правила, коментира Bloomberg.
Испания е най-неотложният проблем. Европейската комисия потвърди в четвъртък, че правителството е задминало целта си за 2015 г. с пакет от понижения на данъците преди изборите в края на миналата година.
Комисията сериозно обмисля да наложи наказание върху Испания, а техническият екип може да прокара този процес напред следващия месец, препоръчвайки санкции, твърдят двама източници, запознати с въпроса. Един от тях казва, че политическото решение, което ще последва не е толкова ясно, тъй като санкциите срещу Испания ще означава засилване на мерките и срещу Италия. А Франция е в подобно положение. Втората най-голяма икономика в еврозоната не е успявала да остане под дефицит от 3% от 2007 г. насам.
Макар че през последните години Франция, Италия и Испания са получили предупреждения съгласно т.нар. Пакт за стабилност и растеж заради неспазването на целите за дефицита и дълга, засега нито една от страните не е била санкционирана. Тъй като всяко ново нарушение остава ненаказано, нарастват съмненията за това дали блокът наистина може да събере политическа воля нужна, за да наложи собствените си правила, дори след като дълговата криза докара някои страни членки на ръба на фалита.
„Комисията е изправена пред риска да остави пакта за растеж и стабилност отново да изглежда безсъдържателен“, казва Хавиер Диаз Гименез, базиран в Мадрид професор по икономика в IESE Business School. “Екипът наистина иска да продължи напред, предприемайки стъпки по процедурата при прекомерен дефицит. Ключовото е дали комисарите ще позволят това да се случи“.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 10 години Понякога се замислям ,че политиците ,икономистите и банкстерите наистина може да не знаят за какво става въпрос - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441Може пък наистина да не разбират къде е проблема - аз незнам но Бог знае какво и докъде разбират което не означава ,че не трябва да се пише ,повтаряВ книгата на проф. Валентин Катасонов(Световна кабала или Ограбване по еврейски) - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1738898843055009е обяснено за лихвите и финан.система ,и съм писал ,ЧЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА ПОКАЯНИЕ А НЕ ЗА ОТМЪЩЕНИЕ - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099,и съм обяснил какво да се направи - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034Трябва нова ''система'' - ресурсно базирана и планирана екологична икономика без лихви и инфлация казано кратко отговор Сигнализирай за неуместен коментар