Няма предвидена финансова помощ за Италия, въпреки че някои банки в страната изпитват проблеми и трябва да повишат капитала си. Това коментира директорът на Европейския стабилизационен механизъм (ESM) Клаус Реглинг, цитиран от Ройтерс.
Коментарът му е по повод публикация в италианския ежедневник La Stampa, според която Италия кандидатства за помощ в размер на 15 млрд. евро за подкрепа на банковия сектор.
„Не подготвяме нищо, това са спекулации“, посочва Реглинг и допълва, че италианското правителство не се е обръщало към ESM за подкрепа.
Според него Италия няма проблем с банковия сектор, макар че някои институции имат нужда да увеличат капитала си.
„Ситуацията не наподобява 2009 г. или 2010 г., когато имахме няколко европейски държави с банкови проблеми. Италия не е в същото положение днес“, казва още Реглинг.
Ръководителят на ESM е категоричен, че банките вече са по-устойчиви и през последните години са укрепили своя капитал. В същото време и стабилизационният механизъм има достатъчно средства, за да отговори на кризисна ситуация в бъдеще.
„На теория сме в състояние да предоставим капитал на банките, да направим директно банкова капитализация. По този начин подкрепихме испанския банков сектор през 2012 г. Но повтарям – в момента това не се разглежда“, обяснява Клаус Реглинг.


Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Инициатива за размяна на играчки във Варна
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Ванс: САЩ се надява на "добри новини“ за уреждането на конфликта в Украйна
За първи път: Бебе бенгалски тигър се роди в зоопарка в Стара Загора
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”
Меглена Кунева: България влиза в еврозоната с липса на визия
Български шофьор на камион е задържан в Гърция, бил в насрещното платно