Руската компания „Роснефт“ купи част от концесионните права за блок Шокур в Средиземно море, собственост на италианската Eni. В този блок се намира едно от най-перспективните находища в региона – Зохр, става ясно от съобщение на италианската компания.
Концесията за проучване, а след това и за разработване на полето, беше връчена на дъщерното дружество на Eni – IEOC. В края на ноември компанията продаде 10% от правата на BP. Сега дял от 30% получава „Роснефт“ и така руската компания става част от консорциума, който ще проучва полето.
Пред РИА "Новости" ръководителят на "Роснефт" Игор Сечин съобщи, че разходите на компанията за участието в този блок са в размер на 2,8 млрд. долара.
Зохр беше открито от италианската Eni през септември 2015 година. През тази година компанията направи и първите успешни тестове в полето и съобщи, че данните са обнадеждаващи по отношение на производствения капацитет на находището.
Според оценките досега залежите са около 850 млрд. куб. метра природен газ. Очакванията са, че добивът на газ от находището ще започне към края на 2017 г.


Цената на петрола се стабилизира, след като САЩ и Иран отново се споразумяха
Летовници спасиха делфинче на плаж във Варна (ВИДЕО)
Прокуратурата иска постоянен арест за арестувания общинар от Варна
Фестивалът на българската легенда се провежда във Варна
31-годишният мъж, пострадал при пожар на трактор в добричка нива, бере душа във ВМА-Варна
Южна Корея с план да запази преднината си в AI
Какво е състоянието на публичните финанси в България? Попитахме експертите
Новините в развитие
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 1
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 2
Момиче на 12 години спаси майка си след инсулт зад волана
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
Заради жегите: Раздават безплатна вода в София
Два световни гласа се обединяват в инициатива с визия: „Believe. Further“
Владимир Кличко пристигна в България
Хаос по улиците: Руснаци се карат и бият за гориво на бензиностанциите ВИДЕО
Икономист: Разходите в бюджета са завишени, приходите са занижени
преди 9 години Аз взех да се шашардисвам. Значи Роснефт още не е взела 10 милиарда долара, и вече дава 2.6 млр. Интересно е че от тези 10 милиарда 6 дават италиански банки, от които 2.6 се връщат в ENI, която ще погасява дългове към същите банки. Откат? Да не би това да е свързано с иска на Сайпем(дъщерна на ENI) за 769 млн долара към Газпром? Щото колко газ има в Зохр, само Аллаах знае. Евалла италианци! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години от това колко пари са платили за 30% от това находище и сравнено с 20% от Роснефт които продадоха оня ден, човек ще си каже че Роснефт имат 5 находища всичко на всичко :):)Как клатят мурзилците, хахахахаха . Но да И РУСИЯ СЕ НАМЕСВА ПРИ ИГРАЧИТЕ ... да се чете само това с главните букви !!! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар