Украйна обяви национализация на първата си частна банка - „ПриватБанк“, за да се опита да предотврати срив на банковата система, предаде AFP, цитирана от Bloomberg TV Bulgaria.
Украинското правителство заяви, че „става собственик на 100% от „ПриватБанк“, за да гарантира непрекъснатото ѝ функциониране и да защити парите на клиентите ѝ“.
"ПриватБанк" е най-голямата украинска търговска кредитна институция, която обслужва над 22 милиона клиенти.
На 18 декември правителството на Украйна подкрепи предложението на Националната банка и Съвета за финансова стабилност за преминаването на кредитната институция в стопроцентова държавна собственост, информира Lenta.ru.
През октомври украинските средства за масова информация съобщиха, че бизнесменът Игор Коломойски и други акционери са се съгласили да предадат "ПриватБанк" на държавата след 20 декември.
През август Печьорският районен съд на Киев обвини служители на "ПриватБанк" в присвояване на 19 млрд. гривни (около 765 млн. долара), които са били заделени за рефинансиране.
Поемането на контрола над „ПриватБанк“ от държавата става след неколкомесечни слухове, че банката е увеличила раздаването на лоши кредити.
В „ПриватБанк“ са около една трета от банковите депозити в Украйна. Финансовата институция има клонове и в балтийските държави.
Евентуално рухване на тази банка можеше да застраши цялата финансова система на Украйна. Стрес тестове, извършени неотдавна от централната банка, показаха, че от общо 39 банки 28 нямат необходимата ликвидност, за да оцелеят при нова икономическа криза.
Оздравяването на банковия сектор е едно от главните условия на западните съюзници на Киев, за да продължат да я подкрепят финансово, отбелязва още AFP.
Преди национализацията главен акционер в банката беше влиятелният олигарх Игор Коломойски, бивш губернатор на района Днепропетровск. Той стана мишена на борбата с корупцията, подета от президента Петро Порошенко.
"Национализацията на украинската "ПриватБанк", която е собственост на Игор Коломойски, отдавна се очакваше, заяви Андрей Костин, който ръководи групата на ВТБ, съобщи Rambler News Service. "Отдавна трябваше да отнемат "Приватбанк" от този негодник.“


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Meal Prep: Най-ефективният подход за здравословно меню
Как да прекратим токсичната връзка
Бивш журналист призна, че организирал бомбена атака срещу свой приятел
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава