Германският финансов министър Волфганг Шойбле се подготвя за варианта Международният валутен фонд (МВФ) да напусне програмата за подкрепа на Гърция. За това съобщава Ройтерс, като се позовава на публикации в германското издание Bild.
Малко по-късно говорител на финансовото ведомство обаче отрече тази информация. "Ние още очакваме участието на МВФ. То е обещано и необходимо", обясниха оттам.
Преговорите между Атина и нейните кредитори относно напредъка по програмата се бавят с месеци. Двете страни имат различия – основно за реформата на пазара на труда и приватизацията на енергийните дружества, които все още не могат да преодолеят. На Гърция са поставени и фискални цели, които МВФ смята за неизпълними.
Фондът настоява и за опрощаване на част от задълженията на Атина, за да направи дълга устойчиво управляем.
Предложението за орязването на гръцкия дълг не се споделя от европейските кредитори. По тази причина се заговори и за отказа на Фонда да участва в програмата за подпомагане на Гърция.
Според Bild във финансовото министерство на Германия се подготвят за евентуален вот в долната камара на Бундестага, свързан с гръцката спасителна програма и промяната в обстоятелствата по нея. Волфганг Шойбле веднъж вече обеща на германските депутати, че ще подкрепи третата спасителна програма само ако в нея участва и МВФ и следи за изпълнението на реформите в Гърция.
Според източници на германското издание „дупката“, която ще остави МВФ в програмата, може да бъде запълнена от Европейския стабилизационен механизъм (ESM).
Ако се стигне до гласуване в Бундестага, то вероятно ще бъде направено преди парламентарните избори, които ще се проведат през есента.
В Атина също не искат участието на МВФ в програмата. Премиерът Алексис Ципрас се надява, че без МВФ ще успее да убеди своите кредитори да няма нови мерки за икономии.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле, влязъл от България
България може да въведе дигиталния портфейл до края на 2026 г.
преди 8 години Е иначе къде ше е германската далавера ,нали затуй е и страхът да не се разбяга стадото ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години е докога? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Според източници на германското издание дупката, която ще остави МВФ в програмата, може да бъде запълнена от Европейския стабилизационен механизъм (ESM)."Или с други думи , данъкоплатците от Европа ше запълнят "дупката" отговор Сигнализирай за неуместен коментар