Допълнително забавяне на финализирането на втория преглед на гръцката спасителна програма ще се отрази негативно на местните банки, посочва международната рейтингова агенция Moody`s, цитирана от Ana Mpa.
Според агенцията прегледът, който трябва да покаже как страната изпълнява очакваните от кредиторите реформи, ще повлияе върху изпълнението на плановете за преструктуриране на гръцките банки и особено на задължението им да намалят необслужваните кредити с 40% до края на 2019 г.
Като цяло навременното изпълнение на прегледа е от ключово значение за икономическото развитие на Гърция в периода 2017 – 2019 г., отчита още Moody`s. То ще върне доверието на инвеститорите в страната и в банковата система.
Според агенцията забавянето се дължи на нежеланието на Гърция да прилага още икономии след края на програмата през август 2018 г. Това обаче крие риска банките да изоставят своите стратегически планове, да се стигне до замразяване на кредитирането и инвестициите в страната.
В Атина се надяват още, че с приключването на прегледа страната ще може да влезе в програмата за стимулиране на Европейската централна банка (ЕЦБ) през първото тримесечие.
Темата за прегледа на третата спасителна програма беше обсъдена по време на обедния брифинг в Брюксел.
Говорителят на Европейската комисия (ЕК) Аника Бердхарт обясни, че в Брюксел работят активно за приключване на прегледа. Тя допълни, че Гърция ще може да разчита на допълнителна подкрепа от Европа и след края на програмата, ако това е необходимо. Условието е Гърция да е съгласна да извърши всички реформи.
От Европейския стабилизационен механизъм (ESM) заявиха преди ден, че гръцкият дълг е абсолютно управляем, ако реформите се изпълняват. Това изявление е по повод изтекли заключения от експерти на Международния валутен фонд (МВФ), според които страната има проблеми във връзка с устойчивостта на своите задължения.
Допълнително орязване на гръцкия дълг е темата, по която МВФ и европейските кредитори на Гърция още не могат да намерят общо становище. Според фонда е нужно по-значително опрощаване на част от дълга, а в Европа смятат, че предложените от ESM краткосрочни облекчения са напълно достатъчни.
Заради тези разногласия МВФ поставя под въпрос своето участие в спасителната програма за Гърция. В Европа обаче не са готови да се откажат от институцията, защото нейното напускане ще означава на практика нова, четвърта програма за Гърция, която трябва да бъде отново одобрена от държавите в еврозоната.
На фона на предстоящите избори в основните държави, които отпуснаха заеми за Атина – Холандия, Франция и Германия, ново повдигане на темата не е особено желано.


Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Желязков: Тази година България има два пъти по-висок икономически растеж от средния за Европа
Защитата на Благомир Коцев оспорва размера на паричната гаранция от 200 000 лв.
Днес във Варна ще бъдат връчени наградите "Доброволец на годината"
Инициатива за размяна на играчки във Варна
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Ванс: САЩ се надява на "добри новини“ за уреждането на конфликта в Украйна
За първи път: Бебе бенгалски тигър се роди в зоопарка в Стара Загора
Борисов тества Пеевски, иска закриване на комисията “Сорос”
Меглена Кунева: България влиза в еврозоната с липса на визия
Български шофьор на камион е задържан в Гърция, бил в насрещното платно