IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Маастрихт – договорът с много слабости

25 години след подписването на договора, дал началото на еврозоната, няма много поводи за празнуване, но има такива за замисляне

11:55 | 07.02.17 г. 27
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Финансовата и дълговата криза, гласуването за Brexit, все по-силните антиевропейски партии в редица държави членки – най-младата история на европейската интеграция има много тъмни страни. Това се дължи и на недостатъците, създадени чрез Договора от Маастрихт.

Особено ясно те се проявяват в икономическия и паричния съюз. Така например беше договорено, че само онези страни ще имат обща валута, които отговарят на така наречените Маастрихтски критерии. Наред с други неща дефицитът на държавния бюджет не трябва да надвишава 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), а държавният дълг - не повече от 60 на сто от БВП.

Въпреки това не беше пояснено как Маастрихтските ритерии трябва да се прилагат, ако влизането в паричния съюз вече се е случило и какви санкции следва да бъдат наложени, пише в материал за германската икономическа телевизия N-TV д-р Бертолд Буш, старши икономист към Института за германска икономика в Кьолн. 

По думите му това трябваше да се промени чрез Пакта за стабилност и растеж, който Европейският съвет прие в Амстердам през 1997 г. Но и той не успява да поправи недостатъците, а първото нарушение се извършва още през 1999 г.: Белгия и Италия са от самото начало в еврозоната, въпреки че са далеч от границата на дълга от 60 процента. Публичният дълг в двете страни тогава е около 120 на сто от БВП.

Следващият път, когато Пактът за стабилност и растеж бе нарушен, бе през 2003 г. Под натиска на Германия и Франция Европейският съвет не заведе дело срещу двете страни. Жалбата от страна на Европейската комисия пред Съда на Европейския съюз остана маловажна от политическа гледна точка. Оттогава нарушенията на критериите от Маастрихт не са изключение, а правило: От 1999 г. до 2016 г. критерият за дефицит не е спазен 108 пъти (броя на държавите по броя на годините), което съответства на дял от около 40 процента. 

Небрежното боравене с критериите от Маастрихт допринася за това финансовата и икономическата криза, която започна в края на 2007 г., да бъде последвана през 2010 г. от дългова криза, която заплашваше бъдещето на общата валута. Т. нар. No-Bailout клауза, според която нито една държава членка не може да плати дълговете на друга държава от ЕС, бе - меко казано - разширена. Подобно на много други неща в Договора от Маастрихт, и тази клауза бе измислена, за да съществува, но не и да се спазва на практика, най-малко по време на криза.

Междувременно еврото бе стабилизирано чрез Европейския механизъм за стабилност и мерките, предприети от Европейската централна банка. И - това е посланието на надеждата – еврото все още е привлекателно. Това е видно и от присъединяването на Естония, Латвия и Литва, които приеха валутата между 2011 г. и 2015.

И въпреки цялата популистка реторика общата валута е популярна сред населението, както разкрива проучване на Европейската комисия сред почти 18 хил. граждани на ЕС в края на октомври 2016 г. Според него 56 процента от населението в 19-те страни от еврозоната вярват, че страната им има ползи от единната валута, а само 33% смятат обратното.

В Германия 64 процента считат еврото за добро нещо, а в Ирландия - 81 процента. Дори в кризисните страни Гърция, Португалия и Испания по-голямата част от населението оценява еврото като положително. Това все още е една добра основа за решаване на недостатъците от Маастрихт, заключава д-р Бертолд Буш.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:41 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 6
StraightForward
преди 7 години
еххххх КАК СИЛНО ЖЕЛАЕТЕ, ДА НЯМА РАЗВИТИ СТРАНИ, ДА НЯМА РАЗВИТИЕ, ДА НЯМА ПО УМНИ ОТ ВАС, НО УВИ, ВАШАТА ЖАЛКА ЛЪЖА ПРИКЛЮЧИ ПРЕДИ 27 ГОДИНИ, ТОВА НЯМА ВРЪЗКА С ОСТАНАЛИЯ РАЗВИТ СВЯТ !! ??? :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 6
StraightForward
преди 7 години
А ве, ПИНКО ако не беше еврото, досега щеше да ти издънят лева към 10 пъти, справка КТБ!!!! Обръчите от фирми са навсякъде и правят каквото им кажат в Москва, понеже немогат да издънят лева, и се насочват към както могат !!!а влезе един път еврото край с такива машинации и глупости!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 7
StraightForward
преди 7 години
https://***.nytimes.com/2017/02/06/us/politics/ukraine-trump-putin-separatists-poroshenko.html?smid=fb-share&_r=0Trump Seems to Side With Russia in Comments on UkraineЕто деменцията продължава с пълна сила, НЕКАДЪРНИТЕ ДИКТАТОРИ СА ПРИЯТЕЛИ, КАКТО СТАЛИН И ХИТЛЕР!! ГОЛЯМ ЦИРК АМЕРИКА СИ ИМА ИМПЕРАТОР НА ВЛАСТ, НО СЛЕД НЕГО ЩЕ ИМА ЗАКОН ПРОТИВ, ТАКИВА ПОПУЛИСКИ ГРЕШКИ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 5
SSIW
преди 7 години
... дългове при някакви, относително по-ниски лихви.Очевидно , между толкова не-еднородни икономики,функционирането на паричен съюз (във вида на ЕЗ), ще произвежда редица тежки дисбаланси, като описните по-горе. Теоретично, избягването им (на нежеланите ефекти) , може да се търси в общите даначно-осигурителна и социално-разпределителна системи, но това си е равносилно на тотален (явно има още на къде) отказ от суверенитет или това , което наричат политически борд. Тука вече струва ми се, при този състав на ЕЗ и нагласите , които битуват по настоящем в отделните държави-членки, подобни кардинални стъпки са неприложими ... макар, че живеем във времена на изненади. При тези обективни пречки и реалности, нормално е да се разсъждава и върху един проверен в практиката модел, какъвто беше ЕКЮ-то.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 7
StraightForward
преди 7 години
Пак разпадате и събаряте и саботирате.... развития свят, като тоя :Тръмп: Терористи нападат из цяла Европа и медиите не съобщават всичкоhttp://***.dnevnik.bg/sviat/2017/02/07/2913555_trump_teroristi_napadat_iz_ciala_evropa_i_mediite_ne/Доста сериозна деменция !!!! Нима, вече 70 годишните определят бъдещето !! хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
SSIW
преди 7 години
В Маастрих-ските критерии за членство в ЕЗ, съвсем ясно проличава в чия полза работи ЕЗ (а вероятно и основанието за конструирането й ?).Толкова дълбок паричен съюз , който отчита единствено монетарни и бюджетни показатели, без да взима предвид нивото на технологично развитие и конкурентоспособност на отделните икономики, едва ли е в състояние да даде плодове , различни от тези, които наблюдаваме : -Сеирозен удар по местните производства и бизнес, които се изправят пред по-силните си съперници, загубили едно, толкова съществено предимство - >да остойностяват продукта си в една по-ефтина валута, което в крайна сметка, дълеч по-обективно би отразявало местната икономика и покупателна способност. В следствие на това , съвсем естествената верига от ефекти е загуба на външни и вътрешни пазари, банкрути, от там влошаване на всички социално-икономически показатели;-За държавите, които губят бизнес и трудова сила , остава съмнителната полза да получават по-лесно заеми и да трупат дългове
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 6
abdul
преди 7 години
Ирландия, Гърция, Португалия, Испания :-) Кого пропускаме? Италия?PIGS?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още