IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Маастрихт – договорът с много слабости

25 години след подписването на договора, дал началото на еврозоната, няма много поводи за празнуване, но има такива за замисляне

11:55 | 07.02.17 г. 27
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Финансовата и дълговата криза, гласуването за Brexit, все по-силните антиевропейски партии в редица държави членки – най-младата история на европейската интеграция има много тъмни страни. Това се дължи и на недостатъците, създадени чрез Договора от Маастрихт.

Особено ясно те се проявяват в икономическия и паричния съюз. Така например беше договорено, че само онези страни ще имат обща валута, които отговарят на така наречените Маастрихтски критерии. Наред с други неща дефицитът на държавния бюджет не трябва да надвишава 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), а държавният дълг - не повече от 60 на сто от БВП.

Въпреки това не беше пояснено как Маастрихтските ритерии трябва да се прилагат, ако влизането в паричния съюз вече се е случило и какви санкции следва да бъдат наложени, пише в материал за германската икономическа телевизия N-TV д-р Бертолд Буш, старши икономист към Института за германска икономика в Кьолн. 

По думите му това трябваше да се промени чрез Пакта за стабилност и растеж, който Европейският съвет прие в Амстердам през 1997 г. Но и той не успява да поправи недостатъците, а първото нарушение се извършва още през 1999 г.: Белгия и Италия са от самото начало в еврозоната, въпреки че са далеч от границата на дълга от 60 процента. Публичният дълг в двете страни тогава е около 120 на сто от БВП.

Следващият път, когато Пактът за стабилност и растеж бе нарушен, бе през 2003 г. Под натиска на Германия и Франция Европейският съвет не заведе дело срещу двете страни. Жалбата от страна на Европейската комисия пред Съда на Европейския съюз остана маловажна от политическа гледна точка. Оттогава нарушенията на критериите от Маастрихт не са изключение, а правило: От 1999 г. до 2016 г. критерият за дефицит не е спазен 108 пъти (броя на държавите по броя на годините), което съответства на дял от около 40 процента. 

Небрежното боравене с критериите от Маастрихт допринася за това финансовата и икономическата криза, която започна в края на 2007 г., да бъде последвана през 2010 г. от дългова криза, която заплашваше бъдещето на общата валута. Т. нар. No-Bailout клауза, според която нито една държава членка не може да плати дълговете на друга държава от ЕС, бе - меко казано - разширена. Подобно на много други неща в Договора от Маастрихт, и тази клауза бе измислена, за да съществува, но не и да се спазва на практика, най-малко по време на криза.

Междувременно еврото бе стабилизирано чрез Европейския механизъм за стабилност и мерките, предприети от Европейската централна банка. И - това е посланието на надеждата – еврото все още е привлекателно. Това е видно и от присъединяването на Естония, Латвия и Литва, които приеха валутата между 2011 г. и 2015.

И въпреки цялата популистка реторика общата валута е популярна сред населението, както разкрива проучване на Европейската комисия сред почти 18 хил. граждани на ЕС в края на октомври 2016 г. Според него 56 процента от населението в 19-те страни от еврозоната вярват, че страната им има ползи от единната валута, а само 33% смятат обратното.

В Германия 64 процента считат еврото за добро нещо, а в Ирландия - 81 процента. Дори в кризисните страни Гърция, Португалия и Испания по-голямата част от населението оценява еврото като положително. Това все още е една добра основа за решаване на недостатъците от Маастрихт, заключава д-р Бертолд Буш.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:41 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 3
SSIW
преди 7 години
Така е, но това, за което говориш са следствия от механизмите в ЕС , а не в ЕЗ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 4
StraightForward
преди 7 години
хахахаха БРАВО, МИСЪЛ НА МЕСЕЦА, САМО ЧЕ КЛАСАЦИЯТА ПО ГЛУПОСТ!!!МНОГО СТЕ ПРОСТИ, ГОРКИТЕ, КАК ДА ИМА БЪЛГАРИЯ, КАТО ИМА ТАКИВА, КАТО ВАС!!???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 3
StraightForward
преди 7 години
СМЯТАЙ КАКВИ ЛЪЖИ СА НАПИСАЛИ В ТАЯ СТАТИЯ, ОБАЧЕ НЯМА КОЙ ДА ИМ КАЖЕ, ЧЕ ГРАФИКАТА ДАЖЕ НЕ ОТГОВАРЯ НА ТЕХНИТЕ ЛЪЖИ, МНОГО СМЕШНО Я ВИЖТЕ НИВАТА НА ЕВРОТО В ТИЯ ГОДИНИ!! ??НЯМА ЛИ КОЙ ДА ИМ КАЖЕ НА ТАКИВА, ЧЕ ЕВРОТО ПАДНА И ЗАПОЧНА ДА ПАДА, ТОЧНО КОГА????? ЧЕРВЕН НЕКАДЪРНИЦИ?????ПАДНА КОГАТО МАЙ МЕСЕЦ ШУТИН ПРЕВЗЕ КРИМ, ОТ ТАМ НАТАТЪК, ВСИЧКО Е РАЗРЕШЕНО ЗА ТАКИВА ДИКТАТОРИ, АМИ КАКВИ СА ТИЯ БЕЖАНСКИ ВЪЛНИ ТОЧНО СЕГА !??? А КОЙ ИМ ПЛАЩА, А КОЙ ПУСКА ТАКИВА СТАТИИ!???? ХАХАХедна и съща ТЕЛЕФОННА ИЗМАМА, ВИ ДЪРЖИ КАТО ЖИВИ !! ХАХА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 5
KPetkov
преди 7 години
Точен анализ.Също така и липса на възможност за налагане на вносни мита, от там намалени приходи в бюджета и получаваш перфектната икономическа буря, особено за икономика като българската.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 2
KPetkov
преди 7 години
The ECB admits people in Europe are getting poorerhttp://***.businessinsider.com/ecb-statistics-data-europe-income-wealth-inequality-2016-12
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 3
StraightForward
преди 7 години
СЛАГАЙ СИ НА ТЕБЕ СИ МИНУСИ, ЧЕ СИ МАСА НЕКАДЪРЕН !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 7
StraightForward
преди 7 години
АМИ ВЪРШИ МИ, АМА ТИ АКО ПОЧЕТЕШ ФИНАНСИ ИЛИ НАПРАВО ЗАПИШЕШ ДА ГИ УЧИШ ГОДИНИ, СЛЕД ТОВА ДА СЕ ВЪРНЕШ И ПАК ДА СЕ ВИДИШ КАКВИ ГЛУПОСТИ СИ НАПИСАЛ, НЯКОЙ ПЛАЩА ЛИ ТИ ДА ЛЕЕШ ТАКИВА НЕКАДЪРНОСТИ ПО НЕТА !!! ?????ЗА ДА ИМАШ БОРД, ТРЯБВА ДА СИ ВЪРЗАН КЪМ СТОЙНОСТ, ТАЗИ СТОЙНОСТ Е ЕВРОТО, САМО ЧЕ ПОНЕЖЕ 80% В ДЪРЖАВАТА СТЕ ПЪЛНИ НЕКАДРНИЦИ, ТРЯБВАШЕ ЕВРОТО ДА ГО ПРИЕМЕМ, А НЕ ВАЛУТЕН БОРД КЪМ НЕГО, И ТАКА ИЗИГРАХА КАРТИТЕ, ЧЕРВЕНИТЕ НЕКАДЪРНИЦИ, ЧЕ ФАЛИРАХА БЪЛГАРИЯ 1997 ГОДИНА И СЛЕД ТОВА БОРД !!! БОРДА Е СПЪНКА, КАТО МАГАРЕ С ЮЗДИ, НАЙ ПРОСТО КАЗАНО, НО СИ ВЪРЗАН КАТО СТОЙНОСТ КЪМ ЕВРОТО, АКО НЕ БЕШЕ СТАБИЛНОТО ЕВРОТО И АКО БЕШЕ ПРЕДИЗВИКАЛО ТИЯ ПРОБЛЕМИ В ЕС НЯМАШЕ ДА ГО ИМА, НО ЛЪЖИТЕ В СТАТИЯТА НА ТИЯ ***!!!! ПОЛЗИТЕ ОТ СТАБИЛНОСТТА НА ЕВРОТО КЪМ ДОЛАРА И ОСТАНАЛИТЕ ВАЛУТИ Е НАЙ ГОЛЕМИЯ ПЛЮС!! А ПЛЮСОВЕТЕ СА ХИЛЯДИ, НО УВИ ЧЕТЕ СИ ЛЪЖЛИВАТА СТАТИЯ !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 8
StraightForward
преди 7 години
Ти виж каква лъжа са ви ПУСНАЛИ ХАХАХАХАХАХ ТО МНОГО СМЕШНО, КАКВИ НЕКАДЪРНИЦИ!!! ???"Небрежното боравене с критериите от Маастрихт допринася за това финансовата и икономическата криза, която започна в края на 2007 г., да бъде последвана през 2010 г. от дългова криза, която заплашваше бъдещето на общата валута."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 4
SSIW
преди 7 години
Кажи ве ,брейн-стормър, валутния борд не ти ли върши тая работа, дето толкова те е разтревожила ? А пък ГДР-то, Гърция, Италия и пр. , като са с евро, банки при тях не фалират ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 5
StraightForward
преди 7 години
Коментарът е изтрит поради наличие на обиди
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още