Гърция не се нуждае от нова спасителна програма и ще излезе на пазарите през 2018 година. Тази увереност изрази германският финансов министър Волфганг Шойбле, цитиран от Ana Mpa. Шойбле е един от най-големите критици на Атина и действията на кабинета на крайнолявата СИРИЗА, която управлява страната в коалиция с "Независимите гърци" (ANEL).
Думите на германския финансов министър идват броени часове преди решителната среща на Еврогрупата в Малта. На нея основната тема ще бъде Гърция и споразумението по втория преглед на програмата.
От месеци Атина и кредиторите преговорят по постигнатите реформи. Според гръцките медии спорни все още остават нужните промени на трудовия пазар, в социалната сфера и особено разходите за пенсии, както и реформите в енергетиката.
Преди дни гръцкият премиер Алексис Ципрас предупреди, че ако не бъде постигнато споразумение на 7 април, ще свика извънредна среща на върха на страните от еврозоната, обвинявайки кредиторите, че са отправили искания в последния момент. Тези негови думи предизвикаха и реакция на подкрепа от страна на германския канцлер Ангела Меркел.
Германия е един от най-големите европейски кредитори на Гърция. Дълговете на южната ни съседка са болна тема за политиците в страната, особено на фона на предстоящите през септември парламентарни избори.
Една от спорните теми по отношение на гръцките дългове между Атина и Берлин е участието на Международния валутен фонд (МВФ) в спасителната програма. "Очаквам МВФ да остане в програмата", коментира днес Шойбле. Според него не е важно с колко участва институцията, а самото й участие.


Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга