Докато кризата в Каталуния носи все по-големи рискове за Испания, тази седмица няколко правителствени и опозиционни лидери са се срещнали тайно в Мадрид, за да открият формула, с която да излязат от задънената улица, коментира Financial Times.
Министър-председателят и лидер на консервативната Народна партия Мариано Рахой и Педро Санчес, лидер на опозиционните социалисти, са наредили на представителите си да изготвят план за преодоляване на кризата чрез промени в Конституцията на страната от 1978 г.
А това е доста амбициозна инициатива. Основополагащият документ на съвременната испанска демокрация е толкова почитана от водещите политически елити и граждани, че е била изменяна само два пъти – през 1992 г. и 2011 г.
Нещо повече, всяка конституционна реформа, която запазва Каталуния в Испания, няма да привлече подкрепата на радикалните сепаратисти, например ултралявата Кандидатура за народно единство.
В същото време много конституционни юристи, политолози и граждански активисти заключават, че осъвременяване на основния закон на Испания, особено елементите, свързани с регионалната автономия и идентичност, може да бъде най-обещаващият път напред. Партията на социалистите иска подобни реформи още от 2013 г.
„Колкото и испанците да ценят Конституцията си, извоювана с тежки битки, време е да я променим“, казва Камино Мортера-Мартинез от Centre for European Reform.
Подобно на други специалисти тя смята, че съществува фундаменталната нужда да се актуализира Конституцията, така че да дава по-силно официално признание на богатото регионално разнообразие на Испания.
Самият Рахой каза пред парламента в сряда, че Конституцията „не е вечен закон и не претендира да бъде такъв“.
Съгласно плана на двете партии ще бъде създадена междупартийна парламентарна комисия, която ще събере в рамките на шест месеца доказателства от експерти по конституционно право, включително за тромавата система на 17-те автономни региони, заедно с Каталуния.
Комисията ще отговаря за изготвянето на предложения за поправки в Конституцията, но важните въпроси за това кои теми могат да покриват тези поправки и докъде могат да стигнат засега нямат отговор.
Не е сигурно и кой ще бъде в комисията. Една от причините, поради които Конституцията е толкова уважавана е, че седемте политици, подготвили текста през 1978 г., са представлявали пълния политически спектър по това време.
Доверието в инициативата обаче ще пострада, ако най-силните политически сили в Каталуния, включително сепаратистите, не участват, коментират леви политици в Мадрид и Барселона.
Друг потенциален капан са действията на испанското правителство и каталунските сепаратисти, да не говорим за събитията в самата Каталуния, които да направят работата на комисията без значение.
Макар че евентуалните реформи може да не задоволят най-непримиримите сепаратисти, те може да отговорят на исканията на по-умерените каталунци, които желаят по-голямо признание за региона, но не и отделяне.
Сред възможните реформи са по-голям контрол на Каталуния над финансите ѝ и ясно признание, че каталунците са „нация“, а не една от множеството неназовани „националности“, както е вписано в Конституцията.


Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Покровск: Градът, който промени войната в Украйна
Кадиров: Зеленски отдавна не е легитимен президент на Украйна
Спират камионите през „Капитан Петко войвода–Орменио“
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert