16% от заетите в ЕС през 2016 година са държавни служители, показват данни на Евростат за 2016 г. Данните показват още, че най-ниските заплати на работещите в този сектор са в България.
Статистическата служба отбелязва, че делът на държавните служители спрямо всички работещи в ЕС остава стабилен - между 15 и 17 на сто от общата заетост от 2000 г. насам. Тук са включени държавната администрация и други служби на национално, регионално и местно ниво, също и въоръжените сили.
Делът на държавните служители варира в страните членки, тъй като в някои държави секторите образование и здравеопазване са част от държавната администрация, а в други – не.
Най-голям е делът на държавната администрация в Швеция (29% от общата заетост), Дания (28%), Финландия (25%), Естония (23%), Литва, Франция и Унгария (във всички 22%). Данните за Унгария се отнасят за 2015 година.
Най-малко са били чиновниците в Германия (10%), Люксембург (12%), Холандия (13%), Италия (14%), Португалия, Ирландия и Испания (във всички 15%). Тук не са включени данни за България, Хърватия и Малта.
За България обаче става ясно, че спрямо другите страни членки заплащането на държавните служители през 2014 г. е най-ниско (500 евро), подобно на Румъния (600 евро) и Унгария (700 евро).
Дял на държавните служители, Евростат:
eurostat
Най-високо е било средното месечно брутно възнаграждение в публичната администрация и отбраната (без здравеопазването и образованието) в Дания (4 500 евро), Ирландия (4 300 евро), Швеция (3 700 евро) и Холандия (3 600 евро).


Наблюдаваме Ягодова луна
Какво време ни очаква във вторник?
Единственият арестуван по аферата „Баба Алино“ излезе от ареста срещу "подписка"
37 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Излетя и последният US самолет от Летище София
Мондиалът може да подложи на риск зависимата от ВЕИ мрежа в Бразилия
„Вечните“ фючърси могат да породят масови разпродажби и социализация на загубите
След рекордите в Германия екстремните жеги достигат Източна Европа
Седмица с висок залог за Върховния съд на САЩ, част 1
Седмица с висок залог за Върховния съд на САЩ, част 2
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Защо Ким Чен Ун никога не говори за майка си?
Полша ще купи три подводници за $4,8 милиарда от Швеция
Летни жеги: До 43° ще е през юли, ще вали малко
Удостояват Йотова с почетното звание “Доктор хонорис кауза“ на БАН
Как може Володимир Зеленски да говори за край на конфликта за 40 дни?
преди 7 години ми, да почнат да си плащат осигуровките, като другите си колеги по света....пък тогава да се сравняват с тях!само с - искаме, пък не даваме, не става....! отговор Сигнализирай за неуместен коментар