Двудневната стачка на кабинния екипаж на Lufthansa ще доведе до отмяната на 1300 полета и ще засегне 180 хил. пътници, съобщи германската авиокомпания, цитирана от Ройтерс.
Това се равнява на над 20% от планираните 6000 полета на авиокомпанията в четвъртък и петък - дните, за които е планирана стачката.
Съобщението беше направено, след като германски съд разреши стачката по-рано днес. Най-голямата германска авиокомпания внесе иск в съда в опит да предотврати спирането на работата, след като профсъюзът UFO призова за прекратяване на дейността на Lufthansa в Германия в четвъртък и петък.
Утре ще бъдат отменени 700 полета, а в петък – 600. Някои от засегнатите пътници са планирали да пътуват до Германия за 30-годишнината от падането на Берлинската стена в събота.
Стачката ще е от полза за конкурентите на Lufthansa, тъй като според европейските правила за правата на пътуващите по въздух пътниците, чиито полети са били отменени, имат право на алтернативен полет във възможно най-близкия до първоначалния им полет час във всяка авиокомпания, която има налични места, припомня британският вестник Independent.
Пътниците имат право и на храна, а ако е необходимо и на настаняване, докато достигнат дестинацията си. Някои компании, обработващи жалби, съобщават, че пътниците ще имат право и на парично обезщетение, въпреки че няма окончателно решение на Съда на ЕС по въпроса за официалните стачки.
Повечето филиали на Lufthansa Group, сред които Austrian Airlines, Brussels Airlines, Eurowings и Swiss, няма да бъдат засегнати от стачката.
Пътниците, които са резервирали полет в четвъртък или петък до или от летища на авиокомпанията във Франкфурт и Мюнхен, могат да променят датите дори полетът им все още да не е отменен, за да избегнат стачката. Те могат да резервират нов полет на всяка дата между 9 и 15 ноември.
Пътуващите с вътрешни полети имат възможност да използват влак, без да плащат допълнително за билет.
Междувременно главният изпълнителен директор на Lufthansa Карстен Шпор покани ръководителите на профсъюза UFO на разговори в 18 ч. местно време в сряда заедно с представители на другите два профсъюза – Verdi и CU.
UFO съобщи, че ще изпрати представители на срещата, въпреки че нарече поканата „чиста пиар мярка“ и „маневра за отвличане на вниманието“.
Предходна стачка на кабинния екипаж, планирана за октомври, беше отменена малко преди началото й.


Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват