Германският борсов оператор Deutsche Börse увеличава състава на водещия индекс Dax. В бъдеще към Dax ще принадлежат 40 вместо 30 компании както досега, обяви във вторник операторът на Франкфуртската фондова борса. За сметка на това индексът MDax на компаниите с по-малка капитализация ще бъде намален до 50 от сегашните 60 компании. Размерът на индекса за малки стойности SDax остава непроменен, предава DPA.
Освен това, като пряко следствие на счетоводния скандал при Wirecard, в бъдеще ще се прилагат по-строги правила за участие в индексите. Компаниите ще бъдат вадени от индексите Dax, MDax, TecDax и SDax, ако не представят своите финансови отчети навреме. В бъдеще само очевидно печеливши компании трябва да могат да преминават към Dax.
За да бъдат членове на „първата борсова лига“, компаниите също трябва да са отчели оперативна печалба (Ebitda) през двете години преди включването си в Dax. Предложената забрана за компании, участващи в сделки за т. нар. спорни оръжия, не бе включена в промените в правилата. Това би ударило производителя на самолети Airbus, тъй като негово дъщерно дружество поддържа ракетите за френско ядрено оръжие.
Идеята за разширяване на Dax не е нова, но е спорна. Привържениците твърдят, наред с други неща, че повече компании са представени във водещите индекси не само в САЩ, но и в европейски страни като Франция, Италия, Испания и Великобритания. Те също така виждат възможност за настройване на индекса с по-широко съдържание и по този начин той да стане по-стабилен.
Много институционални инвеститори, но също така и известни компании от MDax, като Evonik, Commerzbank и производителят на торове K + S, се обявиха срещу увеличението на състава на Dax. То би променило малко баланса на силите във водещия индекс, твърдят те. MDax, от друга страна, би загубил значително по отношение на пазарната капитализация и значението си.
В крайна сметка и самата Deutsche Börse вече се беше занимавала с темата няколко пъти - и в крайна сметка винаги се придържаше към водещ индекс с 30 компонента. А само няколко месеца след встъпването си в длъжност новият директор на оператора Теодор Ваймер вече агитираше за разширяване.
*Актуализирано в 8,50 часа


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Индия отказа Су-57, а Москва отново го обяви за "без аналог"
Българските храни губят битката на собствения си пазар
Стилияна Николова спечели сребърен медал на Световното по художествена гимнастика
Хакер твърди, че е откраднал данни от Министерството на отбраната на България
Христина Христова: Проблемът с минималната работна заплата е голямата дискусия вече 20 години