IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейската индустрия изпадна в ексзистенциална криза заради скъпата енергия

Редица предприятия ограничават дейност, която по принцип е трудна и скъпа за спиране и рестартиране

08:19 | 23.12.21 г. 40
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg</em></p>

Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg

„Това ще се отрази на цените на храните, като влиянието няма да се ограничи само до Европа, а и на много други места“, посочва каза Ан-Софи Корбо, изследовател в Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет.

Италианският премиер Марио Драги коментира, че повишаването на цените на енергията „изисква спешни действия“. От 27-те членки на Европейския съюз (ЕС) 20 са действали, за да смекчат удара за най-уязвимите потребители и домакинства.

„Европейската комисия работи, о ние трябва да работим и на национално ниво в подкрепа за семействата и бизнеса“, казва той.

Производството на алуминий като цяло се ограничава бавно, тъй като разходите за спиране и рестартиране на капацитета са високи. Въпреки че големите купувачи на електроенергия обикновено хеджират цените дългосрочно, въпрос на време е и тази бариера да бъде преодоляна.

Екзистенциална криза

„Виждаме екзистенциална криза на европейската алуминиева индустрия и други индустрии за топене на метали, които са енергоемки“, казва Марк Хансен, главен изпълнителен директор на търговеца на метали Concord Resources Ltd. „Не винаги е толкова лесно да върнем тези бизнеси обратно в операция. Те не са ключове, които просто да включиш и изключиш“, допълва той.

Цените на алуминия се покачиха с повече от 40% тази година и търсенето в региона е силно, но рентабилността се подкопава от цените на енергията. При едномесечни цени на базово натоварване във Франция мощността, която обикновено е необходима за производството на един тон алуминий, който се продава за около 2 800 долара за тон, би струвала 11 хил. долара.

индустрия индустрия

Преминаване към нефт

Европейските алуминиеви топилни предприятия представляват малък дял от световното производство, но в тях работят хиляди работници. Те са и ценен източник на данъчни приходи.

Намаляването на производството може да принуди региона да разчита на внос от страни, които често използват изкопаеми горива за производство на енергия, казва Хансен. Това би могло да създаде допълнителни пречки за потребителите, например за автомобилните компании, ако ЕС наложи данък върху въглеродните продукти.

Енергийната криза в Европа ще се задълбочи следващата година, тъй като времето става по-студено и Electricite de France SA се бори с няколко прекъсвания на реактори. В началото на януари 30% от ядрения капацитет на страната ще е извън линия, което ще увеличи зависимостта от газ, въглища и дори петрол.

„Ако има допълнителни прекъсвания на доставките или екстремно студено време през първото тримесечие, ние сме готови да затворим фабриките“, казва Корбо. „Това е единственото нещо, което можем да направим, защото правителствата не могат да оставят хората да замръзват в тъмното“, допълва Корбо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

30
rate up comment 9 rate down comment 2
0pk
преди 2 години
Човечеството не е разчитало на парния локомотив да повдигне икономиката заменяйки конете. Това се е случило, понеже локомотивите са се доказали като икономически по-ефективни. Сега нещата тоно такива ама наобратно. Лъжем и мажем как нещо ефективно ще замени традиционните енергоносители, как ще бъде ревилюция в опазването на природата и въпреки всички проблеми които то създава на икономиката, редица хора сляпо вярват в светлото бъдеще на батерийната революция. Жалка работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 9
zelka007
преди 2 години
"достигат до" ... различните производители имат различна гаранция ... на тесла мегабатерията е с гаранция 15г но с доплащане става 20 или 25 в зависимост от сумата . на EDF Renewables , в зависимост от проекта е от 25 до 35г гаранция ... четете бре , на мен и мейли ми изпращат периодично , мислят ме за некъв отговорен фактор ... :))) ... системите за дългосрочно съхранение с втечнен въздух имат гаранция от 60 до 80г , или така наречените криогенни батерии ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 2 години
По-добре се въздържай да дрънкаш глупости и общи приказки по теми, по които нищо не разбираш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 8 rate down comment 1
0pk
преди 2 години
Как достигат до, след като никой не е тествал такъв период? Със "можеби се говори че ще стигнат 1000 години живот" няма как да градиш икономика. Нищо никъде не се рециклира (освен хартия и някакви пластмаси). Всичко останало или се гори или се изхвърля тихомълком и се замита под килима. До година две няма да има нищо ново, щото ще сме в дълбока дупка отвякъде и няма да има кинти за псевдохайтек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ще, ще...ако човечеството слушаше такива, като теб, каруцаря дето плюе по новопоявилия се парен локомотив, щеше да си е още в каменната ера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 7
zelka007
преди 2 години
мегабатериите са с минимум 15г гаранция без загуба на капацитет (а не 7-8) , достигат до 25г . в момента не знаеме с колко точно може да се удължи животът им , предполагат до 30-40г с известна загуба на капацитета . но това важи за литиевите . мангановите , железните , солните имат други показатели , за някои от тях дори се говори за 100г без загуба на капацитет . широко разпространено вярване м/у форумните енергетици е , че ще се използват за постоянно подаване на ток . ми пълен шит е това вярване ... :))) ... ще покриват основно пиковите натоварвания от 2 до 6 часа и ще изпълняват мрежови услуги , които в момента изпълняват въглищните централи и в малка част някои газови . сега разбираш ли какво означава устойчиво производство и кръгова икономика ... ?! ... започваш ли да разбираш защо в ЕС , хамерика и чайниците , имат претенции за рециклиране на използваните технологични решения . в ЕС скоро за такива неща ще изискват над 90% възможност за рециклиране и дори в новопродадените батерии на територията на съюза да има поне 30-50% рециклирани материали . и то доказуемо рециклирани ... !! ... а не декларативни сентенции ала чайници и рассияни ... :))) ... дългосрочното съхранение на енергия засега е водород , и евентуално няколко гравитационни технологии ... до година-две ще има и мащабни технологични решения ... забравете фосилите , неприложим лукс за масова употреба ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Да постна ли снимчицата ти от фейса, дето си на някакъв изтърбушен диван, с тънка цигарка, облечен в панталон и ризка от пясъчна коприна, преметнал чантичка диагоналка, с таз с около 50% по-широк от раменете и отчаяно опитващ се да крие плешивото, като замята и лепи кичури с плюнка... и ти говориш за мъже и гeйoве, а?? Посмешище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 1
0pk
преди 2 години
Развиват се таратанци. Всичко това ще е толкова скъпо, че няма да можеш да си го позволиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ама ето те бе, да те видят всички дали не вярно казаното: https://m.youtube.com/watch?v=yOD7bUU24gc
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Мога само да се смея на обидите ти - защото те отразяват само едно - пълното ти безсилие да излезеш с някакви смислени доводи. Когато се престрашиш и се опиташ да коментираш някоя новина по същество, обикновено ставаш само за посмешище, поради пълното ти некомпетентство - естествено следствие от тежката ти когнитивна непълнoценност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още