Банковата група UniCredit и автопроизводителят Fiat сключват брак по италиански, но и по сметка с една-единствена цел – завладяване на сръбския пазар. Сръбската дъщерна група на UniCredit - UniCredit Bank Serbia е сключила ексклузивно споразумение с тoринския концерн за финансирането на мрежа от местни автосалони. Те трябва да продават автомобили от марката Fiat, произведени в халетата на северноиталианския концерн в Крагуйевац или в други негови заводи, съобщава Blic.
С това споразумение UniCredit Bank Serbia ще предоставя и изгодни възможности за финансиране на автопокупки. Банката вече е местен партньор на дружеството Fiat Cars Serbia (FAS) – джойнт венчър на Fiat и Сърбия, който произвежда модели на Fiat в Крагуйевац, пише и Wirtschaftsblatt.
В рамките на споразумението италианската финансова група ще отвори филиали във всички заводи на автоконцерна в сръбския град. Както е известно, италианската автомобилна компания ще инвестира повече от 600 млн. евро във FAS.
Вложенията ще се използват за закупуване на най-съвременно оборудване. Преди време плановете предвиждаха в края на 2011 г. да започне производството на два нови модела – Fiat Idea и Lancia Muse. Сега обаче те са ревизирани и се очаква масовото производство да започне през 2012 г. За целта вече бяха назначени 5000 служители, а през тази година ще бъдат отворени още 1300 работни места. Други 2300 сърби ще работят за поддоставчици.
В първата фаза на производството ще се асемблират 200 хил. коли годишно. Втората фаза на е за 300 хил. коли годишно или по 60 коли на час. Общата инвестиция на Fiat в завода ще достигне около 1 млрд. евро.
Плановете за експанзия в Сърбия са част от амбициозна програма за развитието на UniCredit, насочена все повече в посока Източна Европа. През тази година концернът има намерение да открие нови 900 филиала, 300 от тях – в Румъния, 120 в Унгария, 180 в Русия, България и Сърбия и още 300 в Турция.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Рецептата Dnes: Иберийски вкус с култовата тортиля Еспаньола
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание