Кипър направи първи широки крачки към спасяването на застрашената от банкрут държава. Късно снощи парламентът одобри предложения от правителството законопроект за оздравяване на банковата система на страната в рамките на спасителния план, който Никозия трябва да договори до понеделник с европейските си партньори, за да избегне фалита.
Той дава на правото на правителството да реструктурира проблемните банки чрез отделянето на "токсичните" активи в отделна структура - т. нар. "лоша" банка, която да подлежи на ликвидация, предаде Ройтерс.
Парламентът одобри редица ограничения в капиталовия трансфер и създаването на солидарен фонд за рекапитализация на банките. Очаква се първата банка, подлежаща на реструктуризация, да стане Кипърската народна банка (Laiki), която заема второ място сред търговските банки в страната по обем на активите и пострада най-силно заради дълговата криза в Гърция. За Закона за преструктуриране на банките гласуваха 26 депутати, двама бяха против, а 25 народни представителя гласуваха „въздържал се“.
Извънредното заседание на парламента беше прекратено малко преди полунощ (22,000 ч. по Гринуич), без да се определи дата или час за разглеждането на останалите текстове, свързани със спасителния план.
Най-спорният от тях трябва да наложи извънреден данък, който може да достигне до 15 процента, върху банковите влогове от над 100 000 евро. Според държавната телевизия този налог може да достигне дори 22-25%. Той обаче се отнася само до най-голямата кипърска банка - Cyprus Bank, където повечето чужденци си държат авоарите. За последно се говореше, че данъкът може да е в размер на 15 на сто, а преди това – на 7%.
Заради кризата в Кипър се обърка и дневният ред на Европейския съюз. Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой обявиха, че ще отложат планираната за следващата седмица среща на високо равнище между ЕС и Япония. Барозу засега отменя и планирано посещение в Монголия. "Продължаващите усилия за намиране на решение за кризата в Кипър изискват нашето присъствие в Брюксел“, обявиха двамата в съвместна декларация.


DARA излиза на сцената на "Евровизия" тази вечер във Виена
Евростат: Българките са най-плодовити в ЕС
Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Двама загинаха при катастрофи през последното денонощие
Фалшиви счетоводители измамили възрастни хора за 1,6 млн. евро в Гърция
Рюте предлага всички от НАТО да отделят по 0.25% от БВП за Украйна
България сред отличниците в ЕС по икономически растеж
Унгария извика руския посланик заради ударите с дронове в Западна Украйна


преди 13 години "отделянето на токсични активи" - ми те ще си останат такива където и да ги преместиш. И къде ще ги заровите - в двора ли? Егати решението на проблемите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нима смяташ че перачите на пари от Русия са инвеститори?!Парите се превеждат в офшорките в Кипър на книга и веднага се връщат в Русия изпрани като инвестиция!ЕС предупреди Кипър че ще изпадне в тази ситуация още преди 4 години! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Дойдохме си на думата! Повече инвеститори в Кипър -> може, ама друг път :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар