Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви, че разпространените записи, уличаващи него и сина му в злоупотреба с голяма сума пари, са напълно фалшиви и ги определи като коварна атака, съобщава BBC.
Записът разкрива как Ердоган и синът му обсъждат разпределянето на около 30 млн. евро. Изтичането на файла предизвика огромен скандал и дори стана повод за демонстрации в няколко турски града. Днес се планира нов протест на площад „Таксим“ в Истанбул срещу беззаконията в правителството и корупцията.
Това е поредният опит Ердоган да бъде свален от власт, коментираха от щаба на управляващата Партия на справедливостта. Самият премиер заяви, че дейностите, свързани с подслушване, трябва да бъдат заведени под отговорност. Той изтъкна, че, ако този процес продължи, ще пострада личният живот на семействата и състоянието на държава няма да се подобри.
Според Народнорепубликанската партия, която е основна опозиционна сила, автентичността на записа не подлежи на съмнение, ето защо членовете ѝ поискаха оставката на Ердоган.
Снощният протест в Турция беше организиран само няколко часа след разкритията за записа. Полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне гражданите. Стигна се и до сблъсъци.
В края на миналата година в Турция се разрази друг скандал, свързан с корупционните практики по високите етажи на властта. Премиерът го определи като „мръсна операция“ срещу правителството.
Подробности по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!


Скоро: Разкриват втора лаборатория за дръг тестове във Варна
Пьотр Нестеров загуби финала на турнира в Пловдив
При гонка: шофьор с „Порше" блъсна патрулка и избяга
Почина един от символите на Столичния зоопарк
Димитър Стоянов: Дронът от Кардам е 100% украински
Глобалните акции имат накъде да поскъпват след здравословната корекция
Предстои демократите да тестват голямата теория за левицата
Новините в развитие
Липсата на единен пазар и на финансиране тласка европейските "еднорози" към САЩ
Кр. Йорданов: Ливъриджът на пазара напомня за финансовата криза от 2008 г.
Mercedes-AMG на съд заради изгаряща емблема
Porsche измисли как да спаси предната броня на колата ви
BMW направи електромобил, който генерира ток за 70 км на ден
Футболист предизвика катастрофа по време на мач
Peugeot връща GTi като хибрид
Учени разгадаха защо авокадото сменя пола си всеки ден
Демерджиев за взрива във военния завод: Няма данни за външна намеса
Християнска група отправя послания за вяра с текст от "Песен на песните"
Откриха ръчна граната в Дунав край Силистра
Костадинов: МВнР да попита Илашчук за украинците, които искаха да взривят "Балкански поток"