IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Руски медии: Заради България са разрушени надежди на редица страни за Южен поток

Правителството на България всяка седмица мени позицията си във връзка с газопровода, пише "Комсомолская правда"

10:57 | 02.12.14 г. 11
<p>
	Владимир Путин по време на посещението си в Турция. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Владимир Путин по време на посещението си в Турция. Снимка: Ройтерс

Русия се отказа от проекта "Южен поток" - поредния строеж на века със стойност почти 24 милиарда евро. Владимир Путин обясни това с интриги на ЕС и на България, замразила проекта под натиск отвън. Решено е газопроводът да се обърне към Турция, която може да стане най-големият посредник в продажбите на руски газ, пише "РБК Дейли".

Печатът в Русия коментира вчерашните изявления на президента Путин и на Алексей Милер - шеф на руския държавен газов гигант "Газпром", при посещение в Турция. "Южен поток от сензации" ги нарича в заглавие официозът "Росийская газета".

"Не можем да започнем строителство в морето, докато нямаме разрешение от България, а да започнем да строим в морето, да стигнем до българския бряг и да спрем - това е просто нелепо", цитира "Ведомости" руския лидер. "Това е - проектът е закрит", потвърдил Алексей Милер.

Путин предложи на българите да искат от Европейската комисия обезщетение за пропуснатите ползи, тъй като само преките доходи от газовия проект за българския бюджет се очакваше да бъдат 400 милиона евро годишно, посочва "Московский комсомолец".

"България винаги е казвала, че е твърде заинтересована да бъде създаден "Южен поток", но щом тя не може да се държи като суверенна държава, щом има други ангажименти, това не ни влиза в работа", цитира всекидневникът руския президент.

"Правителството на България всяка седмица мени позицията си във връзка с газопровода", твърди "Комсомолская правда". Проектът би осигурил на България 400 милиона евро годишно и нови работни места, но "от друга страна, САЩ настояват София да наложи възможно повече вета върху руски проекти и предложения", заявява изданието.

"Варианти за окончателно решение може да чакаме до безкрай", отбелязва вестникът и допълва, че заради поведението на България са били разрушени надеждите и на сърбите, и на Австрия, и на редица други страни за допълнителни печалби от реализирането на проекта", четем в "Комсомолская правда".

Причина за решението на Москва са действията на "не твърде опитни бюрократи в Брюксел", коментира пред "РБК дейли" руският аналитик Валерий Нестеров.

За да постигне политическа цел - да угоди на Украйна, като накара Русия да транспортира газ през украинска територия, ЕС не позволи на Москва да осъществи "Южен поток". Това зле ще се отрази на допълнителните доставки за Европа. Така Европа се наказва сама и тласка "Газпром" към по-активни действия на азиатските пазари, предупреждава експертът.

"Газпром" изоставя един от най-мащабните и скъпоструващи проекти в историята си след осем години преговори, подготовка и безкрайни спорове с ЕС", резюмира "Комерсант", цитиран от Би Би Си.

В крайна сметка руските власти избраха алтернативата да прокарат тръба до Турция - втория по големина експортен пазар на "Газпром", чието потребление расте за разлика от това на ЕС. Според "Газпром", дори в новия си вариант газопроводът ще даде на Русия възможност да се откаже от транзита през Украйна при доставки за Турция, Гърция и вероятно България, пише вестникът.

"Газпром" се стреми и да оползотвори осъществените вече инвестиции от над 25 милиарда долара, изтъква той. Според "Ведомости" обаче през последните три години "Газпром" е финансирал проекта "Южен поток" "почти наполовина" и сумата е 4,66 милиарда долара.

Експерти на "Комерсант" впрочем препоръчват проектът да бъде изоставен изцяло, тъй като Турция може да стане проблемен потребител за руския концерн: на преговори Анкара неведнъж мени позицията си и проваля постигнати вече договорки.

Руският наблюдател Данила Бочкарьов напомня пред "Независимая газета" недостига на енергия, пред който се изправя бързорастящата турска икономика, и същевременно възможностите на "Газпром" рязко да увеличи доставките за тази страна.

Според него обаче Турция "настоява още сега" да получи отстъпка в цената на горивото, при все че се очаква цените по действащите договори да спаднат след 6 до 9 месеца. "Газпром" може да предостави отстъпка, особено ако бъде взето политическо решение по въпроса", добавя Бочкарьов.

Анкара не подкрепи западните санкции и се изяви като стратегически партньор на Русия - съответно Владимир Путин заяви, че е решено цената на газа за турските ни партньори да бъде намалена с 6 на сто, а в бъдеще може би и повече, отбелязва "Московский комсомолец".

Всъщност Русия смята да гради втори "Син поток" към Турция и този вариант в икономически план също е по-изгоден за Москва, защото морската отсечка до Турция ще е по-къса - близо 400 километра срещу 925 километра до българския бряг, пресмята електронното издание "Взгляд".

Съответно морската отсечка до Турция ще струва не близо 10, а само 7 милиарда евро, и Русия ще направи икономии от 3 милиарда евро, уточнява финансистът Сергей Аргибалов. Единственият минус е, че вместо Украйна се появява друга транзитна страна - Турция. А специалното значение на "Южен поток" бе тъкмо в това "Газпром" да получи достъп до европейските пазари без посредници. Но Анкара в случая е къде по-добър съюзник от Киев, който няма нито пари, нито желание да купува газ от Русия. Нещо повече, благодарение на тези толкова големи газови договори Русия получава един по-стабилен геополитически съюзник, заключава "Взгляд".

(БТА)

Развитието на темата за "Южен поток" може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
аз пък не виждам никакъв резон да меним позицията си, отначало пресмяташ прайш струваш и казваш ше се прави или няма да се прави. Като не ни изнася ми ок няма да се прави и точка и се приключва въпроса още в началото не някви *** номера щом е в наш ущърб ми край тва е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 12 rate down comment 11
Pyramid
преди 9 години
Определено, Турция е значително по-стабилен икономически партньор за Русия. Щото,1.Знае какво иска.2.Щото знае, как да го отстоява.3.Щото има ДЪРЖАВНИЦИ, а не тикви, облечени с власт от гламаво население.Турция ще я бъде, не ревете за нея. Не ревете и за *** - него, с основание, може да спре да го бъде. Щото тук властва корупция, далавера и безхаберие. Не държава, ами разграден двор. Не ред, ами пълна анархия....и какво искате, ако бай *** определя политиката с купени избори?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 4
Натрий
преди 9 години
Добре де, в 2014 г. в Русия има вестници с имена "Комсомолская правда" и "Московский комсомолец". Значение на думата комсомолм., само ед. Истор. Съкратено наименование на младежка политическа организация (Комунистически съюз на младежта) в бившия Съветски съюз и в България при управлението на комунистическата власт.Пък за тръбата и те са си виновни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 15 rate down comment 15
Mavi Goz
преди 9 години
Както се казва, откъдето дошло, там и отишло! Путин ни върна там, откъдето ни изчегърта с кръв Александър II. На нас си ни е ппо-сладко да си получаваме рахат от Турция и ще си го получим! И газ, и ток, и домати, и държава скоро ще ни направят - Ислямска! хахаха! Само споко и гърмете шампанското - Путин е на колене! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 7
redcretin
преди 9 години
Смешен руски плач. Да не сме луди да построим незаконна тръба на собствени разноски при това с договор без обвързващи финансови клаузи?Като са толкова загрижени - да бяха внесли сумата за строителството предварително - и да поспишат ясни клаузи в договора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 4
fras
преди 9 години
"Правителството на България всяка седмица мени позицията си във връзка с газопровода", твърди "Комсомолская правда". Проектът би осигурил на България 400 милиона евро годишно и нови работни места...., заявява изданието.----------------------------------------------------------Ами има резон да меним позицията си.При Овчаров започнаха разговори при индикативна цена около 1 милиард евро. При Орешарски стигнаха 3.5 млрд. евро. И след това Газпром официално заяви, че поради санкциите цената ЩЕ расте още.А колкото до това, че "Проектът би осигурил на България 400 милиона евро годишно......". Ами това не е записано в нито един документ. Потвърди го Министерство на икономиката и енергетиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 5
misanthrope
преди 9 години
Руски плач от безсилие. Българите ни предадоха и те са виновни за всичко. Не Владко, сам си си виновен. И какво ако България ти разреши ВЪПРЕКИ ЕС да си построиш газопровода? Какво ще го правиш този газ като го докараш в България и ЕС не ти позволява да строиш нататък?Нали щеше да заобиколиш България и да минеш през Гърция, която е суверенна страна? Какво стана?Сега поредното плашило България е виновна да не доставяме газ на цял ЕС. Когато престанете да се държите с България като с колония, а започнете да я възприемате като равноправен партньор, тогава може и да стане нещо. До тогава ще има плашила и смешен плач
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
Longin
преди 9 години
"А специалното значение на "Южен поток" бе тъкмо в това "Газпром" да получи достъп до европейските пазари без посредници. "то и с АЕЦ Белене такова беше предназначението - да "пробият" в ЕС, да покажат че могат да строят по европейските стандарти и добри практики .... вкл. и при финансиранетое пробиха ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 12
albobo76
преди 9 години
България суверенна държава??? - отдавна не бях чувал по-голяма смешка. Сега Русия ще се преоринтира още повече на Изток и Турция. Вероят ще засили и натиска си в Украйна. Това остава единственото трасе към Южна Европа и Русия няма да го даде лесно. Големия губещ е Европа. Купувачи за Руските суровини винаги ще се намерят, но откъде Европа ще ги замени и на каква цена?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 17
michaelis
преди 9 години
Правителството на България всяка седмица мени позицията си във връзка с газопровода-----------------Лъжа ли е бате, те наще са *** фурнаджииските лопати, не могат да кажат кратко и ясно ше го прайм или няма да го прайм. Какво толкова сложно има ДА или НЕ но то вече е НЕ и са затворили проекта и довиждане
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още