IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европа претегля ползите и разходите от напускането на Гърция

Дебатите са за финансовите и стратегическите последици от евентуалното напускане на еврозоната

13:13 | 06.02.15 г. 39
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	<em>Алексис Ципрас. Снимка: Ройтерс</em></p>

Алексис Ципрас. Снимка: Ройтерс

Колко много Гърция значи за Европа? Това е въпрос, който се задава от европейските представители, след като преговорите относно спасителната програма за Гърция става все по-интензивни, пише The Wall Street Journal.

Отговорът е от значение, защото той ще помогне да се определи колко далеч ще стигнат правителствата, за да удовлетворят икономическите искания на министър-председателя Алексис Ципрас, и дали те са склонни да приемат евентуално развитие, което би могло да доведе до напускането на Гърция както на еврозоната, така и евентуално на Европейския съюз.

За Уинстън Чърчил Гърция – с „нейната безсмъртна слава“, както казва той по време на своята реч за Желязната завеса във Фултън през 1946 г. – има значение по емоционални и стратегически причини. С наближаването на края на Втората световна война той изпрати британски войници да се борят с комунистите с цел страната да не попадне под доминацията на Москва.

През последните 70 години комбинацията от емоции и възприетата стратегическа значимост накараха другите европейски правителства да гарантират, че Гърция ще остане близка със Запада и Европейския съюз (ЕС).

Атина се присъединява към блока през 1981 г. след падането на военната диктатура на фона на „твърдението, че гърците са били тези, които са измислили демокрацията, и че не може да има Европейски съюз без люлката на демокрацията“, казва Джонатан Еял от мозъчния тръст по сигурност и отбрана Royal United Services Institutet. Гърция бе приета в еврозоната две десетилетия по-късно, въпреки че само някои от нейните партньори вярваха, че гръцката икономическа статистика може да се вземе на сериозно.

Населението на Гърция е само 11 млн. души, а нейната икономика съставлява около 2% от брутния вътрешен продукт на еврозоната. „Гърците винаги са били в състояние да се възползват от своите претенции да бъдат по-големи, отколкото оправдава размера на икономиката им“, смята Еял.

През последните години някои политици – най-вече в Германия – се измориха от тази самонадеяност. Преди германският канцлер Ангела Меркел да затвори дебата през 2012 г. част от германските политици създадоха това, което другите наричат „теория на стабилността“ („ballast theory“). Според нея недисциплинираността на Гърция заплашваше да потопи кораба на еврозоната. Ако Гърция бе паднала зад борда, корабът щеше да плава по-нагоре във водата.

По онова време това, което бе причината Берлин и другите да замлъкнат, бе сигналът, който щяха да изпратят. Вместо като временен съюз еврозоната щеше да изглежда като брак по сметка, който можеше да се сключи и прекрати по собствена воля.

Това би причинило големи разходи за другите държави от еврозоната, тъй като инвеститорите щяха да изискват по-високи лихвени проценти, за да финансират уязвимите икономики – лихви, които биха могли да се повишат твърде рязко, без значение дали ще има полъх на финансова криза. Тази потенциална цена на гръцкия изход остава, въпреки че мнозина анализатори считат, че незабавното финансово падение ще бъде по-ограничено в сравнение с 2012 г.

Въпреки това през последната година назря друг риск, който може да промени сметките – възможността руският президент Владимир Путин, който предизвика западните норми чрез анексирането на Крим и чрез подкрепата, която оказва на сепаратистите в Украйна, да запълни празнотата и да спечели отритната от своите европейски съседи Гърция.

Мнозина гръцки граждани традиционно симпатизират на своите ортодоксални християни в Руция. Може би Путин, който в четвъртък покани Ципрас в Москва през май, може да привлече Атина по-близо до своята орбита. От тази гледна точка Гърция е „самолетоносач в центъра на Средиземно море“. Загубата е „немислима“.

За други, въпреки че финансовите последствия от гръцкия изход от еврозоната може и да са налице, стратегическите последици са минимални. Разбира се, казва Еял, Гърция може да има „неприятна стойност“, ако бъде оставена да излезе. Но той смята, че страната вече е трън в очите на страните членки на ЕС, имайки предвид и споровете относно Кипър, Македония и други проблеми. Гръцката политическа класа „никога не показа солидарността, за която моли другите“, смята той.

Каквато и да е истината, присъединяването към еврозоната изложи на слабости гръцката политическа система, която все още се опитва да осуети както своите съюзници, така и собствения си народ.

В Гърция имаше демокрация преди другите два компонента, които политологът Франсис Фукуяма смята, че са важни за една модерна политическа система – силна държава и върховенство на закона.

Резултатът бе, че гръцката „клиентелистка“ политическа система, в която победителите на изборите облагодетелстват своите приятели и семейства, остава в центъра на вниманието и днес.

Един от въпросите, който европейските политици задават, е дали Ципрас ще пречупи тази клиентелистка традиция или дали той ще се ръководи от принципа на обичайния бизнес, според който „сега е наш ред“.

Ако става дума за първото, неговите европейски партньори могат да бъдат склонни да приемат гръцките искания при условие, че правителството се ангажира с изпълнението на важни реформи. Ако става дума за последното - те в крайна сметка могат да бъдат склонни да поемат риска да се хвърлят по течението.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 12 rate down comment 12
Jimmy
преди 9 години
Никоя монета няма само една страна - отслабване на еврото означава по-конкурентен експорт за ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 32 rate down comment 23
Mavi Goz
преди 9 години
Като гледам какво и как пишеш, явно лани си бил абитуриент, та няма как да помниш:През 1972 г. един гръцки отбор - Панатинайкос - дойде в София да играе мач с ЦСКА за КЕШ. Нашите власти направиха жест и отвориха франицата и в София се изтресоха повече от 30 хил. гърци - с влакове, автобуси и коли. А на стадиона имаше не повече от 10 хил. Останалите изметоха софийските магазини! Като си заминаха, един месец соц-търговията се възстановяваше от шока! хахаха!И още нещо - за твое сведение, на гърците пък капитализма им го натресоха с много повече кръв! Ама тези работи вече не ги учат децата в училище... хахаха...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
А иначе... Костов ( известен напоследък като Иван Риска :D) следва да напраи оценка, нали е доцент по риск :)P.SПо принцип съм му фен, ама оценките му на риса са бошлаф работа (според мен)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 27 rate down comment 3
misanthrope
преди 9 години
Едва ли някой е в състояние да направи смислен такъв анализ.Това, което е очевидно е, че 1) Излезе ли Гърция от ЕЗ това ще удари еврото и от там и лева. Колко силно, зависи колко зле ще пострадат Италия и Испания. 2) Ще се отрази и от цялостния спад на доверието в ЕС, от там по-малко инвестиции в ЕС и в България като част от ЕС3) Срив на икономиките на ЕС ще доведе до срив на нашия износ, доколкото той е в голямата си част към ЕСАбе с две думи, няма да е добре. Ако на съседа ти му гръмне бойлера, как ще ти се отрази? Най-малко ще ти строши стъклата. А може и целия апартамент да ти събори :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 1
dr.5rov
преди 9 години
Дали има някъде анализ как двата варианта ще се отразят на Бъгария? Какво ще се промени за нас при излизане на Гърция от Еврозоната?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 33 rate down comment 26
Jimmy
преди 9 години
Да се махат от ЕС и да ходят в евразийската *** на ***.Ние 45 ядохме дървото, но поне има оправдание, че социализЪма ни го натресоха насила, с кръв.Нека малко и гърчолята да усетят "благините" на соца, като са толкова отворени и сами си го избраха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
Jorkata
преди 9 години
"Ползи" и "разходи" са две различни неща. Да видим кое ще изберат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 47 rate down comment 6
misanthrope
преди 9 години
"Мнозина гръцки граждани традиционно симпатизират на своите ортодоксални християни в Руция. Може би Путин, който в четвъртък покани Ципрас в Москва през май, може да привлече Атина по-близо до своята орбита. "Българче и гърче се карат на плажаБългарчето тича при баща си и вика- Тате, тате, той пък каза, че те си имат банани и портокалиБащата - Кажи му че ние пък си имаме социализъмГърчето търчи при баща сиТате, тате той пък каза, че си имат социализъмБащата - кажи му, че ние можем да си направим социализъм когато си поискамеБългарчето - Тате,тате, той пък каза, че могат да си направят социализъм когато си поискатБащата - кажи му, че като си направят социализъм, няма да имат банани и портокали
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 60 rate down comment 7
deant
преди 9 години
Москва не вярва на сълзи, но брюксел пък вярва. Предците ни може и да успели да създадат основите на ЕС, но сегашните им наследници успяха да го направят за посмешище. Всички до един там горе в Брюксел са мекушави чиновници, гледащи само как да добутат и този работен ден. Отстъпки за това отстъпки за онова. Те хората са го казали: позовлиш ли на някои да потъпква правилата, той ще ти се качи на главата. Вмести да бъдат твърди с Ципрас, те го поканиха с целувки и прегръдки да го убеждават. ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още