Осем полицаи са загинали в хода на операцията на македонските сили за сигурност в Куманово. Това бе потвърдено официално на пресконференция в македонското министерство на вътрешните работи, предаде БНР. Първоначално се съобщаваше за петима загинали, по-късно един от ранените служители на реда също почина в болница, а днес медиите съобщиха за още две жертви сред силите на реда.
Според говорителя на министерството Иво Котевски, при сраженията са ранени 37 служители на реда, но няма информация за пострадали цивилни граждани. Той съобщи, че са били елиминирани 14 терористи, а полицейската акция в Куманово е завършила, като терористичната група е напълно разбита, неутрализирана и елиминирана.
Десетки жители на квартал "Дива Населба" бяха евакуирани от района на стрелбата.
Според някои съобщения между 40 и 80 бойци са влезли в Куманово от Косово. По непотвърдена информация около 30 души от „въоръжената терористична група“ са се предали. Други петнайсетина са се укрили. Според Янкулоска тяхната цел е била да извършат нападения над „стратегическите държавни институции“.
От вътрешното министерство в Скопие заявиха по-рано, че бойците са проникнали в Македония от съседна държава, но не я назоваха. Вчера властите в съседна Сърбия пратиха подкрепления на южните си граници.
Тирана и Прищина реагираха в един глас на събитията. Външното министерство на Албания издаде призив за сдържаност, тъй като „допълнително влошаване на ситуацията няма да бъде в полза на стабилността и просперитета на Македония“. Косовският външен министър призова „всички страни да намерят решение чрез политически диалог“.
България изрази загриженост по повод събитията в македонския град Куманово. В съобщение на Министерството на външните работи се изказват съболезнования на семействата и близките на загиналите и ранените и се отправя призив към „всички политически фактори към отговорно поведение, в името на стабилността на Република Македония и региона“.
„Считаме, че статутът на Република Македония на страна - кандидат за членство в НАТО и ЕС изисква бързо, прозрачно и цялостно разследване и установяване на случилото се, както и предприемане на всички съответни мерки в духа на върховенството на закона”, се казва в официалната позиция на София.
Правителството на Република Македония обяви двудневен траур в памет на загиналите полицаи.
*Новината е актуализирана с броя на жертвите в 17:30


ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
Той живее с Алиса в Страната на чудесата: 36 психолози искат импийчмънт на Тръмп
Йотова: За справянето с насилието е нужда и обществена нетърпимост
Слънчевите панели са най-големият източник на ток в Европа през лятото
преди 11 години А корейският полуостров да не би да е някакъв рай на сигурността? Съвсем други са причините за липсата на инвестиции. Стига с подобни глупости! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Някой няма ли най-после да напише срещу кого воюват македонските сили за сигурност - кои са нападателите, от къде са дошли, кой ги поддържа, финансира и въоръжава, за каква кауза се борят? ЕС няма ли да излезе с коментари, ооценки, позиция...?Или още няма инструкции от САЩ как да се коментира? Може пък, както в Украйна това да са революционери, борци срещу "проруския режим" на едикойси и да се оплескаме с прибързани коментари... Да не стане пак както при предишната война в Македония американски спецчасти спешно да правят десант в Македония, та да спасяват заклещените от армията албански и още по-вносни уахабитски джагали от "специалните сили за цветни и безцветни революции"... хехе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И след това се чудим защо няма много чуждестранни инвестиции в България. Балканите са регион с традиционно много висок политически риск :(Дано успеят да овладеят ситуацията.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар