Според британския Financial Times гръцкият премиер Алексис Ципрас е готов да приеме почти всички условия по програмата за спасяване на кредиторите на страната.
Както пише вестникът, още във вторник вечер премиерът е изпратил съответно писмо от две страници до ръководителите на Европейската комисия, Международния валутен фонд и Европейската централна банка. FT разполага с документа.
Според писмото гръцкото правителство е готово да изпълни почти всички искания за реформи, които са били предложени през уикенда от кредиторите, като предлага само съвсем малки промени.
Got my hands on new @atsipras letter conceding on almost all points. QUick story here: http://t.co/VsdKLnWw8M pic.twitter.com/kHIVrvpOBi
— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) July 1, 2015
Писмото е в продължение на изненадващото искане за удължаване на втората спасителна програма за Гърция и за нова трета програма с обем от 29,1 млрд. евро, пише кореспондентът Питър Шпигел.
Въпреки че програмата изтече в полунощ във вторник, което значи, че за удължаването ѝ вече не може да се говори, новото писмо на Ципрас може да послужи за основа за договаряне на нова спасителна програма в близките дни, пише медията.
В писмото си Ципрас пояснява, че Атина ще приеме всички реформи за данъчната система на страната с едно изключение – правителството настоява да се запази специалната 30%-ова отстъпка за ДДС на гръцките острови, много от които са в отдалечени и труднодостъпни за доставки региони.
По отношение на спорната тема за пенсионната реформа Ципрас настоява промяната, тоест постепенното увеличение на възрастта за пенсиониране до 67 години до 2022 г., да започне през октомври, а не веднага.
Правителството също така е готово специалният „грант солидарност“ (социална добавка за бедните пенсионери) да отпадне до декември 2019 г., но настоява темпото да е по-бавно от това, което кредиторите изискват.
Според Шпигел именно заради това ново предложение от Ципрас беше отложен и телеконферентният разговор на еврогрупата. Той трябваше да започне по обяд, но сутринта беше обявено, че началото му ще бъде в 18,30 часа българско време.
„Както ще забележите, нашите предложения за изменения са конкретни и изцяло в духа на стабилността и надеждността на общата рамка на програмата“, пише Ципрас.
За този развой намекна вчера вечер и председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум, който заяви лаконично пред журналисти, че има изненадващ обрат, за "който вие не сте писали тези дни...".


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Вижте какво ще решава Министерският съвет днес
Слънчево и горещо и днес, дъжд само в планините
Рецептата Dnes: Иберийски вкус с култовата тортиля Еспаньола
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца


преди 10 години Само дето сега условията няма да са от 25 Юни, а ще са изцяло ново програма и ще калкулира всичките тези 6 месеца + силно дисконтиране на всички бъдещи подобни гръцки изцепки.Българофоби какво става - още ли БГ е ***, а Гърция is the shit? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тези условия на кредиторите + 29 млрд евро поискани от Ципрас по рано или как? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години НА КОЛЕНЕ, МАСЛИНАР !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар