IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ройтерс: Някои гръцки банки няма да оцелеят

Банковата ваканция се удължава до 13 юли, запазват се ограниченията за теглене от банкоматите

08:42 | 09.07.15 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Дори и при сключване на споразумение между Гърция и кредиторите според вътрешни източници на Ройтерс се очакват сериозни катаклизми в банковия сектор на страната.

Няколко големи банки вероятно ще бъдат затворени и ще се слеят с по-силни банки, твърдят запознати със ситуацията източници. Според един от тях накрая от четирите най-големи банки National Bank of Greece, Eurobank, Piraeus и Alpha Bank може да останат само две. Според втори източник финансовите институции ще бъдат принудени да се слеят, а преструктурирането на бранша може да отнеме и повече време, предава Ройтерс.

Едно преструктуриране на бранша вероятно ще срещне силната опозиция на правителството в Атина, защото освен намаляването на разходите то е свързано и със съкращаване на работните места. Вътрешен източник казва, че ако бъде сключено споразумение за спасителна програма, планът за банките трябва да влезе незабавно в действие.

„Кипър може да е пример. Като част от програмата за реформа на островната държава една от двете най-големи банки там бе затворена“, казва източник на Ройтерс.

"Гръцката икономика е в руини. Това означава, че банките трябва да бъдат рестартирани. Кипър би могъл да е модел за подражание", казва друг, според когото ще са нужни решителни действия след каквото и да е споразумение между Атина и еврозоната. "Когато разполагаш с нищожно малко време... трябва да преструктурираш незабавно."

Четирите банки, след рекапитализирането си, на практика станаха държавни и въпросът се състои само в смяна на управлението, обяснява Ройтерс.

Преструктурирането би могло да започне с укрепване на капиталовата база на най-силните банки. След това плановете могат да бъдат разработени в детайли. Запитан за политическата опозиция, която ще срещнат подобни стъпки, един от вътрешните източници е заявил, че има интерес да има по-малко банки. „Но аз се чудя, дали това е полезно в краткосрочен план". Високопоставен гръцки банкер е казал също, че по-малко на брой банки също означават и по-малко конкуренция.

Ако бъдат закрити банки, отговорността за това ще е на гръцките власти. Надзорът над процеса ще е в приоритетите на Европейската централна банка. Гръцкото финансово министерство засега не коментира публикацията, а ЕЦБ поясни, че наблюдава внимателно ситуацията в страната и е в постоянен контакт с гръцката централна банка.

Гръцките банки са в сериозна криза, тъй като заради опасенията за възможно излизане на Гърция от еврозоната клиентите започнаха да изпразват сметките си.

Правителството нареди на 29 юни на банките да затворят, след като се провалиха преговорите по международната помощ за Гърция, а на 30 юни изтече срокът на спасителната програма за страната. Действието на указа, който вече бе удължен веднъж, трябваше да приключи вчера, но бе удължен до 13 юли според решение, прието снощи от финансовото министерство на страната.

Дотогава остава в сила ограничението да се теглят само по 60 евро на ден от банкоматите. Новото министерско решение дава възможност на пенсионерите без банкови карти да теглят на гише по още 120 евро от своите пенсии. 120 евро ще могат да получават и безработните от съответната помощ, която им се полага, както и пенсионерите в чужбина.

Парите в гръцките банкомати ще стигнат до вечерта на 13 юли, заяви председателят на Съюза на гръцките банки Лука Кацели, цитирана от ТАСС. „Парите в банкоматите ще бъдат достатъчно до вечерта в понеделник. Банките ще снабдяват банкоматите с банкноти през всички дни дотогава. Относно сигурността на спестяванията на гръцките граждани няма никакви проблеми, нито сега, нито ще има в бъдеще“, заяви Кацели.

 Съобщението за удължаването на банковата ваканция не е изненадващо, след като по-рано днес гръцкият заместник-министър на вътрешните работи и административната реформа Йоргос Катругалос заяви в интервю, че „отваряне на гръцките банки през тази седмица е технически невъзможно“. За да се отстранят проблемите, страната трябвало да постигне споразумение с кредиторите.

Късно в сряда Изпълнителният съвет (ИС) на Европейската централна банка (ЕЦБ) реши да остави без изменение спешната ликвидна помощ (Emergency Liquidity Assistance – ELA) за гръцките банки на равнището от 26 юни 2015 г. По този начин институцията не се съобрази с молбата на гръцкото правителство, което още в неделя вечер съобщи, че е внесло молба за увеличение на лимита. 

Всичко по темата с Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 2 rate down comment 0
system_foult
преди 8 години
Съмнявам се дали изобщо някоя ще оцелее....Всички са с по няколко милиарда вътрешна гума от ЕЛА което на практика значи че ЕЦБ е основния им акционер.Като се има предвид че доходите на всяка банка са от раздадените кредити а в Гърция спряха да си покриват кредитите не виждам никакво бъдеще за банките в досегашния им вид.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 7 rate down comment 3
SS-23
преди 8 години
Вариантите са много но тъй като сенч.икономика е над 50% трябва да се забрани плащането кеш както Италия предложи 2013год. - всичко над 50 евро с банкова карта----що така искаш да скриеш измамата и всичко да остане във - виртулната реалност? Изчезването на реалните пари, знаеш ли до какъв хаос ще доведе и ще върне ... натуралната бартерна размяна и /или друга форма на разплащане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 9
Атанасио
преди 8 години
Свободно движение на стоки ,хора и капитали но в Ирландия ги удариха с 43% данък ако си превхвърлиш парите в чужбина което според мен е добре и в краен случай кипърски сценарийВариантите са много но тъй като сенч.икономика е над 50% трябва да се забрани плащането кеш както Италия предложи 2013год. - всичко над 50 евро с банкова карта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Пресрочените кредити над 90 дена са 36% - лошо особено ако са обезпечени като КТБЕкс депутата доц. Минчо Христов го каза ,че Иван Искров като депутат е предложил да се махне наказ.отговорност на необезпечени кредити тоест ако имаше такъв закон нямаше да има казуса КТБ и въобще банковата система става стабилна - http://tv7.bg/Акцент/Искров-предложи-да-няма-наказателна-отговорност-за-необезпечени-кредити_l.33_i.10192631_b.10178805.html#.VXQ8JkaQO1kТОВА КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ НА СВЕТОВНО НИВО е наказателна отговорност за необезпечените кредити и 33% капит.адекватност плюс таван на заплатите и печалбите временноПроф. Джефри Сакс го каза - устойчиво развитие изискващо дълбока реформа на световната финансова система и съм описал всичко в коментар 2 - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 3
Stoynov1
преди 8 години
Отлично го отиграха. Сега малките ще бъдат погълнати от големите. Май това сме го гледали вече.... Богатите ще стават още по-богати и банките ще се превърнат в огромни корпорации. Който не е гледал "Too big to fail" го препоръчвам, интересен е. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 1
tonino
преди 8 години
BREAKING NEWSHelena Smith,репортер на вестник Телеграф е докладвала,че от Париж е изпратен екип от експерти,които да помагат на гръцкото правителство да формулира предложенията към кредиторите.....:))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Проф.Янис Варуфакис, откъси от книгата му ''Глобалният Минотавър: Америка, Европа и бъдещето на международната икономика'' - ''Европа се разпада, защото основните на нейното строителство не са достатъчно солидни, за да издържат на ударната вълна, причинена от смъртните мъки на това, което аз наричам Глобалният Минотавър - Система на неолиберален капитализъм с център Wall Street, която използва света от 1971 г. насам''(коментар 1 ,3)- http://darikfinance.bg/***/116277#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
Става въпрос за организирана международна група която с идеология - неолиберализъм във финан.капитализъм вкара света в катастрофа и това не е за първи път защото умишлено премахнаха закона ''Глас-Стигъл'' от 1933год. за разделяне на банкирането ''Чарлз Фъргюсън е удостоен с Оскар за документалния си филм Вътрешна афера (2011)........Има много доказателства, че през последните трийсет години финансовият сектор в Щатите се е превърнал в мошеническа индустрия......- http://e-vestnik.bg/20501/hishtnicheska-natsiya/ Същото се отнася и за финансите на ЕС Силвио Гезел още 1918год. е писал до немски вестник,че ако се запази финан.система до 25год. ще стане война и става - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=199Историята и науката доказа ,че лихвата е зло ,и не съм съгласен с някои изречения в книгиТЕ - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=200
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 4
Nikola666
преди 8 години
Пич, банковата система се държи на доверие. Няма клауза парите му да отиват за кредити, както и няма природен смисъл парите му да се увеличават от лихвен депозит докато той си чеше топките. Когато няма доверие, парите седят под юргана и мухлясват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Всичко опира до едно просто нещо и Екс депута доц Минчо Христов каза ,че Иван Искров като депутат е предложил да се махне наказ.отговорност на необезпечени кредити тоест ако имаше такъв закон нямаше да има казуса КТБ и въобще банковата система става стабилна - http://tv7.bg/Акцент/Искров-предложи-да-няма-наказателна-отговорност-за-необезпечени-кредити_l.33_i.10192631_b.10178805.html#.VXQ8JkaQO1kТова се отнася за целият свят ,и професора също обяснява добре как Бернарке и Грийнспан като шефове на ФЕД са отказали да контролират и спрат измамата - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.beНещата се решават лесно - трябва 33% капит.адекватност и наказателна отговорност за необезпечените кредити плюс таван на заплатите и печалбата временно ,и съм обобщил основното - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още