След борсите в Белград, Любляна и Баня Лука, Aтинската фондова борса става четвъртата институция, която се включва в регионалната платформа за търговия на ценни книжа SEE Link, съобщават от Българска фондова борса (БФБ).
Така заедно с трите борси на България, Македония и Хърватия, учредили проекта, насочен към интегрирането на локалните капиталови пазари, SEE Link ще обхваща 7 пазара.
"Предвид значимостта на Атинската фондова борса и нейната пазарна капитализация, която възлиза на над 32 млрд. евро, присъединяването й към SEE Link е много положителен сигнал за по-нататъшното развитие на регионалния капиталов пазар", коментира в съобщението изпълнителният директор на БФБ-София Иван Такев.
SEE Link осигурява ефективен достъп за инвеститори и местни брокери до регионален пазар, който за момента е с капитализация над 26 млрд. евро, близо 400 ценни книжа, налични за търговия, а 25 инвестиционни посредници и банки изявиха готовност за свързване с платформата.
Разширяването на проекта в региона на Централна и Източна Европа ще спомогне за интегрирането на локалните капиталови пазари, като осигурява по-ефективен достъп за инвеститори и местни брокери, като в същото време позволява на участващите фондови борси да останат независими.
В интервю пред Bloomberg TV Bulgaria от началото на април изпълнителният директор на БФБ-София Иван Такев разкри, че и борсата в Букурещ проявява интерес към SEE Link, но предстои да разберем дали и Румъния ще се присъедини.
Още от края на март регионалната платформа за търговия с ценни книжа SEE Link е в техническа готовност да започне работа. Тя е създадена с подкрепата на финансиране от Европейската банка за възстановяване и развитие в размер на 540 хил. евро.
От 1 април стартираха и двата индекса на сините чипове SEE LinX и SEE LinX EWI, които се състоят от 10-те най-активно търгувани компании, листвани на трите борси, учредили платформата.
Темата за борсовата платформа SEE Link във форума следете тук


Огнеборците потушиха 31 пожара през последното денонощие
Един загинал в катастрофи през последните 24 часа
Честваме паметта на преподобните Сава Освещени и Нектарий Битолски
ПП-ДБ внася вот на недоверие срещу кабинета днес
От днес изплащат последните пенсии в лева
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Израел е допуснат на "Евровизия" догодина, 4 страни ще бойкотират конкурса
ПП-ДБ ще внесат вота на недоверие към кабинета "Желязков"
Роденият в Беларус Роман Хофман оглави Мосад
Изплащат от днес пенсиите и коледните добавки
Подкрепяният от Израел палестински лидер Ясер Абу Шабаб е бил убит при семеен спор
преди 9 години Май ще ги лупкаме мечоците :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар