Пътят напред е много труден за Босна и Херцеговина. Много аспекти на косовския проблем биха се решили по-лесно, отколкото босненските проблеми. Това прогнозира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „Светът е бизнес“, проф. Боби Бобев, бивш посланик на България в Албания и Косово.
„Босна и Херцеговина има неясна и много сложна управленска структура с повече от 140 министри“, посочи Бобев, като добави, че в политическото поведение на страната има много противоречия.
„Едно е поведението на Хърватско-мюсюлманската федерация, друго е поведението на Република Сръбска. Тя е повлияна изцяло от Белград и донякъде Москва и ще продължи да следва тази линия“, смята Бобев.
По думите на експерта това е един от основните проблеми в Западните Балкани, но далеч не единствен, макар че основен приоритет за всички държави в региона безспорно остава европейската интеграция.
„Отношенията между Прищина и Белград остават проблем в Западните Балкани“, каза Бобев.
Според него идеята на Сърбия за „Мини балкански Шенген“, подкрепена от Северна Македония и Албания, вместо да сближи страните от региона е довела до създаването на нови разделителни линии между тях. Той даде като пример острото противопоставяне между Косово и Албания.
„Косово мисли, че това е сръбска инициатива за възстановяване на Югославия под сръбска егида, най-вече икономически“, отбеляза Бобев и обясни, че ако Европа не дирижира нещата в този регион, ще се създаде вакум за наместване, за който има достатъчно много кандидати.
Сред силите, целящи да установят влиянието си в региона на Западните Балкани, Бобев посочи Русия, Китай и САЩ.
„Русия винаги ще се опитва да установи присъствието си в Западните Балкани, Турция има силно влияние там, а Китай няма да се откаже от проектите си“, смята експертът.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.


Зевс - кенгуруто, което живее във Варна ВИДЕО
Свободен вход за Аладжа манастир на 15 август за Деня на Варна
Иво Христов: Управленската програма съдържа доста нови идеи, част от тях радикални
„Пътеводна светлина“ – Васил Петров представя морето и неговите истории във Варна
Направиха нови стълби зад училище "Климент" във Варна, почистиха мястото и някой веднага го превърна в тоалетна
В икономиката на суперзвездите всички трябва да сме готови за нова кариера
Петролът леко поевтиня, като фокусът е върху безизходицата в Ормузкия проток
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Porsche напуска Volkswagen заради китайски производител
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
"Звярът на Балканите" иска на свобода въпреки агресията си в затвора
Добри са условията за туризъм в планините
В кадър: Мирен протест в Пловдив в памет на убития Георги
Христов: Олигархията е раково образувание, изрязването му ще отнеме време