Шестте държави от региона на Западните Балкани ще навлязат в рецесия през 2020 г. заради икономическото отражение на коронавирусната криза, сочи прогноза на Световната банка, публикувана на сайта на институцията.
Според основния сценарий, предвиждащ висока несигурност заради пандемията, Световната банка очаква растежа в региона да се свие с между 3 и 5.6%. Прогнозата на институцията за Европа е разпространението на заразата да започне скоро да се забавя достатъчно, за да последва премахване на рестрикциите до края на юни, а възстановяване да започне през втората половина на годината. Според негативния сценарий на банката мерките срещу Covid-19 ще бъдат отменени в края на август, а възстановяването ще започне в през последното тримесечие на 2020 г.
„Размерът на рецесията зависи от продължителността на пандемията в Европа. Въпреки че икономическото въздействие на продължаващата пандемия в региона е трудно за прогнозиране, няма съмнения, че тази пандемия води до хаос в живота в региона, притискайки здравните им системи, парализирайки икономическата активност и подкопавайки благосъстоянието на хората”, заяви Линда Ван Хелдер, директор на Световната банка за Западните Балкани.
Рецесията в страните от Западните Балкани вероятно ще бъде предизвикана от спада в търсенето у дома и отвъд границите им по време на пандемията. Ограниченията за пътуване и мерките за социална дистанция натежаха на туристическия сектор и този на услугите, които иначе генерират 50-процентен дял от общите работни места в петте страни от региона и 75-процентен дял от работните места в Черна гора. Промените във веригите на доставка и по-ниското търсене засегнаха допълнително производствения сектор, докато понижената ликвидност и несигурността свиха инвестициите.
Какъв е основният риск за Западните Балкани – може да прочетете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Стана ясно как Кейт Мидълтън е прекарала своя рожден ден
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана