Борсовите индекси в азиатския и тихоокеанския регион се повишиха за четвърти път от началото на тази седмица и са на път да отбележат най-силното си седмично представяне от миналия ноември, подкрепени от добрите финансови резултати на редица големи компании в региона.
Регионалният борсов индекс MSCI Asia Pacific, който обединява фондовите борси в десет азиатски страни, Австралия и Нова Зеландия, добавя 0,8% към стойността си в днешната сесия. За това помогнаха добрите финансови резултати на Bank of China и Shanghai Construction, пише Bloomberg.
MSCI Asia Pacific е нараснал с 4% над нивата си от миналия петък, като постигнатият ръст е най-силния от седмицата, приключила на 5 ноември 2010. В рамките на двете предишни седмици обаче цените на акциите в състава му паднаха със 7,4 на сто под влияние на страховете за последиците от тежкото земетресение в Япония от 11 март.
Водещият борсов индекс в Токио Nikkei 225 нарасна с 1,1% до 9 536,13 пункта днес и увеличи преднината си за седмицата до 3,6 на сто. В рамките на седмицата чужди инвеститори са закупили японски акции за 891 млрд. йени (11 млрд. долара), което обяснява до голяма степен повишението на Nikkei 225.
Сумата е най-голямата, откакто данните започват да се водят през 2005 г., показват данните на японското финансово министерство.
Акциите на Bank of China поскъпнаха с 2,6% на борсата в Хонконг, след като обяви ръст на печалбата си за миналата година от 29% до 104,4 млрд. китайски юана (16 млрд. долара). Финансовите й резултати надминаха пазарните очаквания.
Добре в днешната сесия се представиха и технологичните компании благодарение на силните финансови резултати на софтуерната компания Oracle и производителя на смартфони RIM.
Южнокорейският индекс Kospi нарасна с 0,9% до 2 054,04 пункта, а в Хонконг Hang Seng скочи с 1,1% до 23 158,70 пункта. Широкият китайски индекс Shanghai Comp. също се повиши с 1,1% до 23 158,70 пункта. Във Филипините PSEi скочи с 0,9% до 3 875,81 пункта, въпреки че централната банка на страната увеличи лихвените си проценти вчера за първи път от август 2008 г.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Кафри от JPMorgan: Цените на петрола са сбъркани
САЩ нанесоха удари по Иран след свалянето на американски хеликоптер
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Режимът е по-богат от всякога: Северна Корея бележи невероятен икономически растеж
Мъж уби жена си и се самоуби в присъствието на трите им деца
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"