Откакто чуждестранната помощ потече към Филипините заради щетите, причинени от опустошителния тайфун Хайян, една държава се откроява с размера на нищожното си дарение, пише MarketWatch.
Китай получи остри критики, след като първоначално обеща само 100 хил. долара под формата на финансова на помощ за Филипините. Дарение, което е нищожно в сравнение с това на САЩ (20 млн. евро), на Великобритания (16 млн. долара) и на Япония (10 млн. долара).
Втората по големина икономика в света все пак увеличи сумата до 1,6 млн. долара , но все още изостава зад обещаната помощ на IKEA за 2,7 млн. долара и на Coco -Cola за 2,5 млн. долара.
"Китайските лидери пропуснаха да покажат своето великодушие", коментира Джоузеф Ченг, професор по политически науки в City University в Хонконг.
Поднебесната империя води териториален спор с Филипините за острови в Южнокитайско море и китайските власти обясняват малката сума на помощта с този факт.
Повече от седмица, след като тайфунът Хайян връхлетя централната част на Филипините, по данни на държавната телеграфна агенция, броят на жертвите е нараснал до 3621 души, а броят на пострадалите възлиза на 12 165. Хиляди остават без дом и храна.
Според някои оценки жертвите може да достигнат 10 хил. души. Доброволците на Червения кръст срещат трудности при доставяне на продукти от първа необходимост.


Без ток във Варна на 5 декември 2025
Мачовете по ТВ днес (5 декември)
Виц на деня - 5 декември
Днес отбелязваме Международния ден на доброволеца
Времето във Варна на 5 декември 2025
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Легендарната чалготека "Син Сити" става зала за изкуства
Първата дама на САЩ запали светлините на коледното дърво край Белия дом
Подписахме екшън план за три нови моста над Дунав
Четирима са убити от армията на САЩ при нов удар срещу корабче заради наркотрафик
Израел е допуснат на "Евровизия" догодина, 4 страни ще бойкотират конкурса