Турските власти са уволнили близо 15 хил. държавни служители, военни, полицаи и други чиновници и са закрили около 550 институции и медии във вторник заради предполагаемо участие в неуспешния опит за преврат през юли, предаде Ройтерс.
Над 110 хил. души в страната се уволнени от различни държавни институции след неуспешния опит за преврат, а 36 хил. души са в затвора заради разследването му.
В постановление, разпространено днес, се казва, че от турските въоръжени сили са уволнени 1 988 души, от полицията - 7 586 души, от жандармерията - 403 души, а от държавните институции - над 5 хил. души. Закрити са над 550 институции, 18 благотворителни организации и 9 медии.
Турция е закрила над 130 медии от юли насам.
Анкара обвинява живеещия в САЩ мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен и поддръжниците му за организарането на преврата, при който загинаха над 240 души. Гюлен, който живее в Пенсилвания от 1999 г., отрича да е участвал в преврата.
Западните страни, особено тези в Европа, изразяват опасения от мащаба на чистките на президента Реджеп Тайип Ердоган. Някои от тях призовават за замразяване на преговорите за членство на Турция в Европейския съюз (ЕС).
Самият Ердоган отхвърля подобни критики, като твърди, че Турция е решена да изкорени враговете си у дома и зад граница, заради което може да върне смъртното наказание.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове
Кремъл: Без преговори преди Украйна да се изтегли от Донбас
Малума ще става баща за втори път
Потънал край Испания руски кораб е превозвал части за ядрени реактори?