Основните борси в Азия затвориха след смесено представяне в четвъртък, след като цените на петрола продължиха да се възстановяват от скорошните резки спадове, информира CNBC. От друга страна, Южна Корея отчита най-голямото свиване в икономиката си от първото тримесечие на 2008 г. насам.
Японският бенчмарк Nikkei 225 се повиши с 1,52% до 19 429,44 пункта, докато индексът Topix натрупа 1,36% и завърши сесията на ниво от 1425,98 пункта.
През април активността в икономиката на Япония е поела тежък удар от въздействието на пандемията на коронавируса и ограниченията в условията на извънредно положение.
Индексът на мениджърите по поръчките PMI за сектора на услугите в Япония се е понижил до рекордно ниските 22,8 пункта през април. Показателят за промишлеността се е понижил до 43,7 пункта през април, което показва най-силното свиване в активността във фабричния сектор от април 2009 г. насам.
От друга страна в континентален Китай измерителят Shanghai composite се понижи с 0,19% до 2838,50 пункта. Показателят Shenzhen composite отписа с 0,5% до 1763,03 пункта. Хонконгският индекс Hang Seng добави 0,29% до 23 962,21 пункта.
В Южна Корея измерителят Kospi затвори с повишение от 0,98% при 1914,73 пункта.
Брутният вътрешен продукт на страната е спаднал с 1,4% на тримесечна база през първото тримесечие на 2020 г., показват предварителните прогнози на централната банка, публикувани в четвъртък. Южна Корея беше една от първите страни извън Китай, която съобщи за голямо огнище на коронавируса. Наскоро имаше признаци за подобаване на ситуацията, поради което властите отпуснаха някои от мерките за социално дистанциране.
„В бъдеще очакваме свиването на растежа да се задълбочи през второто тримесечие, тъй като глобалните блокади ще окажат своето влияние върху износа“, заяви Лойд Чан, икономист от Oxford Economics. „В допълнение, въпреки че ръстът в броя на заразените се забави, вътрешното търсене ще продължи да намалява поради много слабите потребителски и бизнес настроения, както и нарастващата безработица“, добави той.
Междувременно австралийският бенчмарк ASX 200 отписа 0,08% до 5217,10 пункта.
Към 11:14 ч. българско време йената се търгува на ниво от 107,6 йени за долар, а австралийският долар - на стойност от 0,634 за щатски долара.


Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни
Локо София удари Ботев Пловдив в истинска драма с пет гола
Седем загинали и 11 ранени при катастрофа между автобус и камион в Турция
Затвориха Прохода на Републиката заради румънски камион