"Пред страната няма друга алтернатива, освен Конгресът да повиши тавана на допустимия федерален дълг. Ако това не бъде направено, „последствията ще бъдат катастрофални“, заяви заместник-финансовият министър на САЩ Нийл Уолин, цитиран от CNBC.
Уолин все пак посочва, че е оптимист за постигането на сделка в Щатския конгрес. „Изпадали сме в подобна ситуация и преди и винаги сме намирали решение“.|
Щатското правителство достигна кредитния си лимит на 17 май. Оттогава финансовото министерство успява да жонглира с наличните средства. Замразено е издаването на нови облигации от федералното и щатското правителство, замразени са новите инвестиции във федералните пенсионни фондове, както и заемането на средства от тези фондове – мерки, които ще помогнат на правителството да избегне технически фалит до 2 август – крайния срок за увеличаване на дълговия таван, определен от финансовото министерство.
Щатското финансово министерство не е поставяло пред Конгреса искане за конкретно увеличение на дълговия лимит, но според анализатори до президентските избори през ноември 2012 г. Вашингтон се нуждае от допълнителни 2 трлн. долара.
Запитан, дали битката в Конгреса за повишаване на дълговия лимит отклонява вниманието от усилията за прилагане на реформата в щатската финансова система – гласувания миналата година закон Дод-Франк - Уолин уверява, че той и колегите му успяват да се фокусират и върху двата проблема едновременно.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
преди 15 години Добре де, не мога да разбера едно - винаги ли има кой да им даде пари в дълг. Ако се окаже, че никой не им купи книжата (или както там се казват техните хартийки), те пак няма да имат така нужния им капитал, ако ще да увеличат дълговия си таван до марс и обратно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Учудващо е как заради една ненужна държавна финансова грешка (която може успешно да се отстрани) държавата отива към фалит ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Точно така,другарю Отгората!Само така до пълната победа на социализЪма!Ура,другари! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Могат да продължават още 2-3 или 5 години с тези воини в целия свят и срещу целия свят; с този милитаризъм дето ги тресе вече половин век и повече, както и да продължат с още по- ниски данъци за богатите и с още по-високи данъци за бедните...Могат да дават по милиард и на протежетата си от Египет и от Тунис всеки месеце ако искат ...Нищо не им пречи и едва ли датата 2 август ще гис пре по този наклонен безумен път поне до пълния крах на САЩ...Но ние им казваме само едно - На добър път! И да живее общо-взето политиката на Дойче банк. И дано в бъдеще ЕЦБ се вглежда и вслушва повече в Дойче банк, а не във ФЕД-а. отговор Сигнализирай за неуместен коментар